ESA vítá jmenování oddílu astronautů pro Měsíc

Sdílet:


V první prosincové dekádě NASA oznámila jména osmnácti astronautů, kteří budou zajišťovat podporu programu Artemis a kteří mohou být jmenováni na budoucí lunární mise.

Tým Artemis je oddíl astronautů, jejichž úkolem je pomoci vydláždit cestu pro příští lunární misi zahrnující vyslání dalšího muže a první ženy k procházce po Měsíci v roce 2024.

Administrátor NASA Jim Bridenstine k tomu uvedl: „Jsme nadšení, že se můžeme podílet na dalším kroku v oblasti pilotovaného průzkumu – na jmenování týmu astronautů programu Artemis, kteří nás povedou na cestě k první ženě a příštímu muži na Měsíci.“

Astronauti programu Artemis poletí v lodi Orion, což je pilotované plavidlo pro průzkum vesmíru nové generace. Na cestě k Měsíci a zpět na Zemi přitom bude zajišťovat její životní podmínky, vodu, vzduch, elektrickou energii a tepelnou regulaci evropský servisní modul ESM (European Service Module). Ten tak představuje zdroj energie Orionu a je kritickým prvkem programu Artemis. I díky němu se ESA stala první mezinárodní agenturou, která uzavřela dohodu o letu svých astronautů v lodi Orion.

Ředitel pilotovaného a robotického průzkumu v ESA David Parker k tomu uvádí: „Vítáme jmenování těchto osmnácti astronautů programu Artemis a těšíme se, až na novou stanici Gateway začnou spolu s nimi létat také kosmonauti ESA.“

„V tuto chvíli zveme členy týmu Artemis k návštěvě integrační haly evropského servisního modulu lodi Orion v německých Brémách, aby se z první ruky seznámili s tímto hardwarem. Ten je dostane k našemu přirozenému souputníku a zároveň zajistí jejich komfort v hlubinách vesmíru, aby tak mohli uskutečnit mise k Měsíci a dále.“

Dosud mělo tu čest projít se po Měsíci jen dvanáct pozemšťanů, ve všech případech to byli muži – a většina z nich byla zkušební piloti. Budoucí lunární průzkumníci budou mnohem pestřejší z hlediska profesionální historie, stejně jako letových zkušeností. Mise budou mnohem udržitelnější, nebudou jednorázovou záležitostí. Kosmické agentury se nyní snaží vytvořit dlouhodobě udržitelný model.

Astronauti programu Artemis nebudou jen pracovat na Měsíci, ale také v jeho blízkosti na zamýšlené stanici Gateway. Zde získané vědecké poznatky budou fungovat pro dobro všech. ESA přitom staví klíčové moduly pro Gateway: tyto poskytnou možnost přečerpávání pohonných látek a budou zajišťovat komunikaci, stejně jako poskytnou astronautům obytné prostory. ESA také řeší návrh nové lodi, která by se zaměřila na vědecké a zásobovací mise.

„ESA a NASA se vydávají na Měsíc a dále jako partneři. Těšíme se tak na budoucí spolupráci s týmem Artemis a na možnost podílet na největším průzkumném dobrodružství lidstva,“ uzavírá David Parker.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky