ESA testuje konektivitu mezi oběžnými drahami

Sdílet:


V rámci experimentu pod vedením ESA 5G/6G Hub vyzkoušeli technici videokomunikaci skrze pozemní sítě 5G a několik družic na různých drahách.

V rámci testu byly propojeny telekomunikační výzkumné laboratoře ve Velké Británii, Nizozemsku a Francii.

Podobná spojení realizovaná mezi různými body a oběžnými drahami jsou kritická pro příští generaci komunikací, zvyšování kapacity stávajících sítí, pokrytí a stabilitu spojení.

Oběžné dráhy telekomunikačních družic jsou pečlivě plánovány tak, aby plně odpovídaly specifickým požadavkům misí a poskytovaly nejlepší možné služby.

Družice na nízké oběžné dráze mohou být ve výšce až 2000 km, přičemž poskytují vysokorychlostní internetové připojení pro bezpočet aplikací: od komunikace v reálném čase až po spojení v rámci IoT (Internet of Things).

Typicky pracují ve velkých konstelacích stovek nebo i tisíců samostatných družic, které mohou zajistit globální pokrytí.

Družice na geostacionární oběžné dráze se nacházejí ve výšce 36 tisíc kilometrů, přičemž z tohoto vyhlídkového místa může jedna mise pokrývat větší část zemského povrchu.

Geostacionární družice mohou být využité pro přenos velkého objemu dat a své využití mají především v aplikacích jako je televizní vysílání nebo dodávka dat týkající se dálkového průzkumu Země.

Využitím těchto různých oběžných drah, stejně jako pozemní infrastruktury, mohou síťoví operátoři poskytovat konektivitu pro širokou paletu prostředí a aplikací. Zároveň je zajištěna kontinuita provozu sítí i v případě nenadálých událostí.

Pro odzkoušení tohoto konceptu byl uskutečněný experiment mezi vlajkovým střediskem ESA 5G/6G Hub ve Velké Británii, střediskem ESA 5G/6G Hub v Nizozemsku, 5G/6G Innovation Centre při Univerzitě v Surrey (Velká Británie) a laboratoří 5G při specialistovi na informační technologie, firmě Capgemini v Paříži (Francie).

V zařízení ESA 5G/6G Hub ve Velké Británii byl videohovor propojený skrze soukromou pozemní 5G síť a dvojici komunikačních družic nacházejících se na geostacionární oběžné dráze.

Jiné zařízení ESA, 5G/6G Hub v Nizozemsku, bylo propojené s videokonferencí skrze konstelaci družic na nízké oběžné dráze.

V University of Surrey byl videohovor propojený skrze pozemní 5G síť a konstelaci na nízké oběžné dráze Země.

Firma Capgemini se pro změnu připojovala ze zařízení přímo spojených na soukromou samostatně stojící 5G síť.

Během experimentu byl hovor předaný skrze čtyři různé družicové sítě a tři různé sítě pozemní. Spojení přitom bylo po celou dobu na excelentní úrovni.

Test byl součástí pokračujícího úsilí ESA o urychlení 5G digitální transformace společnosti využitím konvergence družic a pozemních komunikačních sítí.

Vedoucí programu 5G/6G v ESA Antonio Franchi k tomu uvádí: „Kombinace konektivity na různých oběžných drahách ve spojení s pozemní infrastrukturou je vitální k zajištění stabilních a spolehlivých komunikací.“

„Tento experiment, který představuje první spojení z našeho zařízení 5G/6G přes povícero oběžných drah, je důležitým krokem v naší misi k průzkumu a využití enormního potenciálu kosmických komunikačních sítí.“

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky