ESA přináší prodlouženou realitu inspirovanou sci-fi do vesmíru

Sdílet:


Virtuální a vylepšená realita byly v uplynulých letech čím dál více využívané pro zábavu. Ovšem ve sci-fi je tato „rozšířená realita“ (extended reality, XR) něčím více než zábavou: je využívána v každodenním životě. Se sedmi novými projekty podporujícími rozhraní člověk-stroj se nyní ESA snaží překlenout tuto mezeru a vyvinout XR pro kosmické aplikace na podobné bázi, jakou známe ze sci-fi.

Technologie XR mění způsob, jakým lidé vnímají svět kolem sebe. ESA chce zjistit, kterak mohou vylepšit další kosmické technologie třeba za účelem usnadnění návrhu družic, výcviku astronautů nebo řízení vzdálených misí.

Některé ze sedmi projektů se zaměřují na zlepšení schopnosti práce astronautů ve vesmíru. Například skrze realističtější výcvik nebo umělé zvuky, které vyplňují ticho kosmického prostoru. Další budou generovat virtuální Mars, vyvíjet systém pro tvorbu avatarů, navrhovat virtuální řídicí středisko nebo generovat fotorealistické XR prostředí pro zlepšení schopnosti pracovat s přístroji nebo rovery na dálku.

„Doufáme, že s těmito projekty můžeme udělat krok směrem k ideálním případům použití, které známe z filmů,“ konstatuje David Martinez Oliveira z ESA, který na projekty dohlíží.

Projekty byly vybrány v rámci výzvy vyhlášené v prvku Discovery ze základních činností ESA (ESA Basic Activities) skrze platformu ESA OSIP (Open Space Innovation Platform). Discovery nyní poskytuje finance pro průmysl a akademický sektor na implementaci nejlepších projektů v průběhu následujících měsíců.

„Byli jsme opravdu nadšení z kvality a pestrosti 36 návrhů, které nám byly předloženy. Ty přitom pokrývaly většinu uživatelských případů, na které jsme mířili,“ pokračuje David Martinez Oliveira.

Nápady byly vyhodnoceny týmem odborníků a nejinovativnější z nich byly pozvány, aby dostaly příležitost dozrát do návrhů, z nichž pak nejlepší byly doporučeny k financování. Šlo o projekty z Finska, Německa a Švýcarska.

„Myšlenky, které jsme vybrali, byly všechny velmi novátorské. Doufáme, že nás přivedou k další úrovni využití XR aplikací, což je přesně to, co nás zajímá.“

Při provádění Agendy 2025 je jedním ze stávajících cílů ESA podpora komercionalizace pro zelenou a digitální Evropu. Financováním těchto aktivit se ESA Discovery podílí na vybudování živějšího a dynamičtějšího komerčního kosmického ekosystému, který má za cíl digitálně transformovat způsob, jakým pracujeme. Digitalizační procesy je mohou učinit nákladově efektivnějšími, bezpečnějšími a efektnějšími, což povede k lepšímu poměru cena/výkon s nižšími dopady na životní prostředí.

Vývoj nových XR technologií pro kvarteto klíčových aplikací – výcvik, údržbu, návrh a telepřítomnost – je důležitou součástí tohoto digitalizovaného přístupu. Zlepšením způsobu, jakým je k informacím přistupováno a jakým jsou využívány, může XR podpořit širokou paletu aktivit ESA.

„V této chvíli považujeme technologie XR za rozšiřující, nikoliv za umožňující. Pro to potřebují být vyvinuté a integrované s dalšími technologiemi. Změní to způsob, jakým jsou mise podporovány, připravovány a provozovány.“

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky