ESA definuje prvky budoucích řešení evropské kosmické dopravy

Sdílet:


Technologie kosmické dopravy jsou skutečně složité a některé vyžadují dlouhý vývojový cyklus trvající i deset let. Z tohoto důvodu hledá ESA informace o dlouhodobých trendech a možných směrech vývoje ve všech oblastech aplikací s přihlédnutím k potřebám budoucích programů, které jsou dnes v přípravě.

Za tímto účelem ESA podepsala v rámci iniciativy NESTS (New European Space Transportation Solutions) kontrakty s ArianeGroup, Avio a Rocket Factory Augsburg (dceřiná společnost OHB SE). Každá má hodnotu 500 tisíc eur.

Firmy mají za úkol provést v rámci příštích měsíců výzkum. Ten jim umožní identifikovat a doporučit předběžné prvky pro budoucí kosmická dopravní řešení, která budou využívána mezi lety 2030 a 50.

Studie budou dokončeny do léta 2021 a budou z nich vycházet doporučení k rozhodnutím na příští schůzce ESA na ministerské úrovni v roce 2022.

Evropská reputace v rámci kosmického dopravního sektoru je založena na prověřené technologické výjimečnosti a spolehlivosti. ESA vyvíjí široké systémy „od A do Z“ a také služby pro dopravu do vesmíru, ve vesmíru a z vesmíru. A to skrze správné předpovídání očekávání a podporování potřeb a budoucích směrů desítky let dopředu. To umožňuje připravit technologické koncepty, nabídnout základnu pro široký výzkum a identifikovat technologické stavební prvky.

„ESA pokládá skrze iniciativu NESTS základy, které nás připravují na budoucnost po nosičích Ariane 6 a Vega-C. Tyto koncepční studie systémů budou zahrnovat služby, které berou v potaz priority budoucích evropských kosmických programů, ovšem stejně tak budou reagovat na potřeby globálních trhů,“ komentuje ředitel pro kosmickou dopravu v ESA Daniel Neuenschwander.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky