ESA a NASA společně ukáží možnosti satelitních snímků pro sledování žhavých světových témat

Sdílet:


V týdnu 5. – 9. září 2022 proběhne v Praze prestižní mezinárodní seminář, kde odborníci z Evropské vesmírné agentury (ESA) a Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) předvedou potenciál satelitního snímkování pro objektivní hodnocení aktuálních problémů lidstva.

Akci organizuje Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy společně s dalšími partnery v rámci záměru Akademie Vesmír, je určena pro vybrané postgraduální studenty a odborníky z různých zemí. Ve středu 7. 9. 2022 bude navíc k dispozici program pro české pedagogy a talentované žáky organizovaný Vzdělávací kanceláří ESA ESERO.

Experti z ESA a NASA ukáží praktické postupy analýz satelitních snímků např. při sledování lesních požárů, ruské invaze na Ukrajinu či obnově ekosystémů, nastíní aktuální trendy zpracování satelitních dat pomocí umělé inteligence a představí budoucí družicové mise.

„Jsem rád, že se daří již devátým rokem tuto společnou akci ESA a NASA pro mladé experty realizovat, a že se letos uskuteční po letech opět v Praze. Družicové snímky nabízejí neuvěřitelné možnosti studia Země a lidské společnosti, a díky nekompromisní objektivitě svých dat pomáhají zužovat prostor pro nejrůznější politické či zájmové dezinformace, ať už se jedná třeba o globální klima či vojenské operace v cizích zemích“ říká doc. Přemysl Štych z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, iniciátor a hlavní organizátor akce.

„Přijde mi perfektní a ohromně motivující, že učitelé a talentované děti mají možnost osobně se potkat s experty tak prestižních institucí, jako je třeba ESA. Máme zkušenosti s tím, že právě takovéto akce pomáhají mladým talentům tzv. prolomit ledy a vrhnout se na rozvoj svých nejlepších schopností“ dodává ke středeční akci Dr. Tomáš Franc, koordinátor Vzdělávací kanceláře ESA ESERO.

Kdy?
Pondělí 5. 9. 2022 – pátek 9. 9. 2022

Kde?
NEXT ZONE
Preslova 25, Praha 5

Odkazy:

Trans Atlantic Training
https://web.natur.cuni.cz/gis/tat/

Kontakty na organizátory:

Přemysl Štych (Univerzita Karlova), 775 144 343, stych@natur.cuni.cz
Tomáš Franc (ESERO CZ), 605 700 386, tomas.franc@sciencein.cz

Rubriky