Družicové snímkování je klíčem k Google Earth

Sdílet:


Jeden z nejkomplexnějších obrazů naší měnící se planety je nyní k dispozici veřejnosti. Díky úzké spolupráci mezi Google Earth, ESA, Evropskou komisí, NASA a US Geological Survey bylo více než 24 miliónů družicových snímků z posledních 37 let vloženo do nové vrstvy aplikace Google Earth. Tím vznikl nový pohled na běh času naší planety.

Díky největší aktualizaci Google Earth od roku 2017 mohou nyní uživatelé objevovat naši planetu v úplně novém rozměru – čase. Díky nové vlastnosti pojmenované „Timelapse in Google Earth“ mohou uživatelé sledovat téměř čtyři dekády změn na celém světě. Aktualizace tak ukazuje viditelný důkaz drastických proměn, které probíhají na světě, a to včetně vlivu klimatické změny a lidského chování.

Uživatelé se nyní mohou vydat na cestu napříč světem, prozkoumat neustále se měnící pobřeží, sledovat růst megaměst, na vlastní oči vidět odlesňování a mnohé další jevy. Pro každé téma vás Google Earth pozve na komentovanou cestu, která dovoluje lépe pochopit změny planety a jaký vliv na ně mají lidé.

Ředitelka Google Earth Rebecca Mooreová k tomu uvádí: „Tato aktualizace byla možná díky otevřeným datům poskytnutým programem Copernicus Evropské unie a jeho družicím Sentinel, stejně jako zásluhou NASA a US Geological Survey programu Landsat. Družice Sentinel-2 systému Copernicus pracující ve vysokém rozlišení přitom byla integrální součástí vývoje vlastnosti Timelapse v Google Earth a v tom, že unikátní pohled na svět a jeho proměny nyní můžeme přinést lidem doslova kdekoliv.“

Vedoucí oddělení vědy, aplikací a klimatu Maurice Borgeaud v ESA to komentuje: „Využití dat z družic Sentinel systému Copernicus umožní miliónům lidí sledovat proměny planety Země. Ovšem operační flotila evropských družic umožňuje zajít ještě dále! S jejich pomocí analyzujeme všechny aspekty proměn naší planety – lhostejno zdali přírodního nebo umělého charakteru – a jejich dopad na klima.“

Sentinely jsou flotilou dedikovaných družic Evropské unie navržených na získávání dat a snímků, které jsou středobodem programu EU zaměřeného na životní prostředí. Mise snímkující ve vysokém rozlišení Sentinel 2 systému Copernicus je primárně využívaná pro sledování zemského pokryvu, přičemž byla klíčovou pro zlepšení Timelapse a její funkčnosti.

Družice Sentinel-2 systému Copernicus jsou polární misí tvořenou sestavou dvou identických satelitů na shodné dráze, které se pohybují v rozestupu 180 stupňů pro optimální pokrytí a získávání dat. Kombinace vysokého rozlišení, nových spektrálních možností, záběru širokého 290 km a častých přeletů nabízí bezprecedentní pohledy na Zemi. Snímky jsou k dispozici každých pět dní a mají rozlišení 10 m detailů.

Nová možnost časové smyčky si přitom vyžádala velké množství času a ladění v enginu Earth, což je platforma Google pro geoprostorovou analýzu. Pro doplnění časové smyčky do Google Earth bylo nutné použít více než dvacet miliónů družicových záběrů z let 1984 až 2020. Celkem si jejich zpracování vyžádalo více než dva milióny času práce tisíců počítačů v systému Google Cloud. Během nich bylo poskládáno 20 petabajtů družicových snímků do jedné videomozaiky o velikosti 4,4 terapixely.

Za účelem prozkoumání režimu Timelapse mohou uživatelé pomocí vyhledávací lišty vybrat jakékoliv místo na naší planetě, kde chtějí vidět čas v pohybu. Google Earth bude aktualizován o snímky režimu Timelapse každoročně s tím, jak budou k dispozici nové družicové záběry.

K prozkoumání nové vrstvy Google Earth přejděte na režim Timelapse.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky