Družice SEOSAT-Ingenio dorazila do Francouzské Guayany

Sdílet:


Po opuštění továrny Airbus na předměstí Madridu ve čtvrtek 24. září dorazila španělská družice pro snímkování Země ve vysokém rozlišení SEOSAT-Ingenio na evropský kosmodrom ve Francouzské Guayaně. Zde podstoupí závěrečnou přípravu před startem do vesmíru, k němuž dojde koncem letošního roku.

Bezpečně uložená v ochranných kontejnerech byla družice SEOSAT-Ingenio přepravena společně se spolucestujícím satelitem Taranis francouzské kosmické agentury CNES. Obě zařízení se vydají do vesmíru v listopadu raketou Vega. Po vyložení z letounu byla družice SEOSAT-Ingenio přesunuta na dedikovaný nákladní vůz, který ji dopravil do Guayanského kosmického střediska.

Během převozu respektoval konvoj rychlostní limit 50 km/h, aby byly minimalizovány otřesy družice. Po 2,5 hodinách jízdy dorazila SEOSAT-Ingenio do komplexu PPC (Payload Preparation Complex). Příjezd znamenal významný mezník pro satelit SEOSAT-Ingenio, což je mise dálkového průzkumu Země mající za úkol pořizovat snímky zemského pokryvu ve vysokém rozlišení.

Projektový manažer této mise v ESA Alex Popescu vše komentoval: „Jsem maximálně nadšený z toho, jak se start blíží. Stejně tak celý tým a všechny hlavní španělské kosmické firmy, které se podílely na vývoji družice a jejího pozemního segmentu. Těšíme se, že do vesmíru dodáme špičkový systém pro dálkový průzkum Země.“

Družice bude mít startovací hmotnost přibližně 750 kg a bude umístěna na heliosynchronní dráhu ve výšce zhruba 670 km.

Družice SEOSAT–Ingenio (což je ve španělštině družice pro sledování Země) nese špičkovou duální kameru, která má možnost snímat povrch Země s rozlišením 2,5 m. Má schopnost pozorovat i do stran, což umožní snímkovat jakékoliv místo na Zemi v řádu tří dnů.

Informace z družice SEOSAT–Ingenio budou využité španělskými civilními, institucionálním a vládními uživateli, stejně jako poskytnou podklady pro širokou paletu aplikací. K nim patří kartografie, sledování využití zemského pokryvu, rozvoj měst a řízení vodních zdrojů. Data budou použitá též k mapování přírodních katastrof, jako jsou záplavy, požáry nebo zemětřesení.

Přestože SEOSAT–Ingenio je španělská národní mise, jde o výsledek společného snažení. Mise je financována španělským Střediskem pro vývoj průmyslových technologií (CDTI) při Ministerstvu vědy a inovací, ovšem vyvinuta byla ESA v kontextu projektu EEOA (European Earth Observation Architecture).

Ředitel programů dálkového průzkumu Země v ESA Josef Aschbacher to komentuje: „Jsem velmi potěšený, že družice bezpečně dorazila do Kourou. Už nyní se nesmírně těšíme na její start! SEOSAT-Ingenio byla vyvinutá díky velmi silné spolupráci se Španělskem, přičemž cílem bylo zajistit rozvoj kosmických technologií v této zemi a zároveň nabídnout důležitá data uživatelům ve Španělsku, Evropě a na celém světě.“

Projektový manažer z CDTI Jorge Lomba Ferreras k tomu uvádí: „SEOSAT-Ingenio je kosmický program s historicky největším španělským zapojením. Španělský průmysl je zodpovědný za více než 80 procent průmyslové práce. Kapacity vyvinuté Španělskem pro SEOSAT-Ingenio byly zásadní v aktuálním úspěchu při získávání nových zakázek v programu Copernicus, kde se Španělsko poprvé stalo hlavním kontraktorem pro družici vyvíjenou ESA pro Evropskou komisi jako cílového zákazníka.“

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky