Družice pro studium lesů ESA je dostatečně připravena na start

Sdílet:


Během posledních měsíců procházela družice ESA Biomass z rodiny Earth Explorer sérií testů, které měly ověřit její schopnost přežít silný hluk a vibrace spojené s cestou na oběžnou dráhu. Následně technici prověřili i to, zdali se dokáže správným způsobem rozložit. Ze všech zkoušek vyšla bez ztráty kytičky. Družice Biomass je tak zase o něco blíže své cestě na oběžnou dráhu a své misi, která představuje získávání zcela nových informací o globálním stavu lesů a uhlíku v nich uložených.

Po odeslání z Velké Británie loni v listopadu se družice dočasně zabydlela v továrně Astrolabe společnosti Airbus v Toulouse. Zde proběhlo to, co inženýři nazývají „kampaní prostředí“. Aktuálně byla dokončena mechanická část této kampaně.

Během těchto mechanických testů byla družice Biomass vystavena působení prostředí, které simulovalo podmínky hluku a vibrací při startu. To zajistí, že bezpečně a ve zdraví přečká náročné podmínky startu i cesty na oběžnou dráhu.

Společně se zkušeným týmem inženýrů Airbusu z Velké Británie sledovali testy také odborníci z ESA. Po vibračních zkouškách následovaly testy v akustické komoře LEAF (Large European Acoustic Facility).

Hlavní technik mise Biomass v ESA Stefan Kiryenko byl přítomen v Toulouse po dobu testovací kampaně: „Po dokončení vibračního testování jsme dokončili zkoušky kompatibility družice s raketou. Prokázali jsme, že všechny subsystémy družice se bezpečně vejdou do stanovených parametrů.“

„Zejména velký výklopný reflektor mise Biomass byl skutečně pod drobnohledem. Osobně jsem rád, že mohu říci, že se choval přesně tak, jak měl. Gratulace všem zapojeným členům týmu!“

Reflektor družice Biomass má v průměru úctyhodných 12 m a je klíčem k dodávce zcela nových informací o výšce lesů nebo biomase v nich obsažené. Ta zahrnuje nejen kmeny stromů, ale také jejich kůru a větve.

Reflektor mající tvar deštníku vysílá radarový signál v pásmu P, který prochází lesem. Anténa následně přijímá signál rozptýlený, jenž obsahuje informace o struktuře lesa. Z nich lze vyvodit parametry, jako je množství biomasy nebo třeba výška lesního porostu.

Měření lesní biomasy lze využívat k výpočtu uloženého uhlíku, což snižuje nejistotu ve výpočtech zásobu uhlíku a jeho změn. Lze z něj odvodit parametry jako změny využití zemského pokryvu, degradace lesního porostu nebo obnova lesa.

Systémová inženýrka a manažerka mise Biomass v ESA Janice Pattersonová dodává: „Všichni jsme nadšení z výstupů testů, neboť všechna kritéria úspěšnosti byla dosažena a družice se chovala v souladu s očekáváními. Díky tomu jsme o krůček blíže startu. Z technického hlediska je družice Biomass připravena vydat se na cestu!“

Po těchto zkouškách provedli technici v Airbusu náročný test rozkládání panelu slunečních baterií. Náročný proto, že musí být provedený v čisté místnosti, kde je samozřejmě pozemská gravitace. Nikoliv mikrogravitace, v níž bude k rozkládání docházet. Proto je potřeba vytvořit poměrně komplikované nastavení, které provedení testu zajistí.

Sluneční baterie se skládá z jednoho křídla tvořeného čtyřmi panely. Panely se otevírají ze strany družice pomocí vodicího třmenu. Jakmile se plně rozvinou, otočí se do pevného úhlu. Roztažené křídlo má plochu přes pět metrů čtverečních a generuje energii, kterou družice potřebuje.

Dalšími kroky testovací kampaně budou zkoušky odolnosti družice proti nástrahám kosmického prostředí. Během nich bude satelit vystavený teplotním extrémům, které budou odpovídat výkyvům a hodnotám jako na oběžné dráze.

Družice Biomass je připravována ke startu v roce 2024 z evropského kosmodromu Kourou (Francouzská Guayana) na raketě Vega.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky