Družice pro sledování hladiny oceánů dorazila do Kalifornie

Sdílet:


Vypuštění družice Sentinel-6 „Michael Freilich“ systému Copernicus, která byla navržena k měření hladiny oceánů, je už opravdu blízko. Družice nyní bezpečně dorazila na kosmodrom Vandenberg AFB ve střední Kalifornii, kde bude připravena k nadcházející cestě do vesmíru.

Po odletu z letiště v Mnichově 23. září dosedlo nákladní letadlo Antonov na dráhu základny Vandenberg AFB následující den v 10:37 h místního času. Kontejner s družicí a podpůrným vybavením byl následně bezpečně naložený na nákladní automobily a konvoj vyrazil do 25 km vzdáleného hangáru SpaceX Payload Processing Facility.

Kontejner s družicí byl následně přesunutý do přechodové komory hangáru před tím, než mohl vstoupil do čisté místnosti. V následujících týdnech bude družice natankována a zapouzdřena do aerodynamického krytu rakety. V tom okamžiku bude plně připravena na start.

Projektový manažer mise Sentinel-6 systému Copernicus v ESA Pierrik Vuilleumier k tomu uvádí: „Příjezd družice Sentinel-6 Michael Freilich na kosmodrom představuje velmi důležitý mezník celé mise. Po prvním zhodnocení připravenosti zahrnujícím i stav kosmodromu a potřebné operace s družicí můžeme nyní bezpečně říci, že satelit je připravený na další plánované kroky.“

Družice Sentinel-6 Michael Freilich systému Copernicus je první ze dvou identických zařízení, které budou postupně vypuštěné a které budou zajišťovat kontinuální pozorování změny úrovně mořské hladiny. Půjde o první družice vyvinuté ESA, které se do vesmíru vydají na palubě rakety Falcon 9 společnosti SpaceX. Ke startu by mělo dojít 10. listopadu 2020 z kosmodromu Vandenberg AFB nedaleko kalifornského města Lompoc.

Družice je pojmenována na počest Michaela H. Freilicha, což je bývalý ředitel divize věd týkajících se Země v NASA. Družice má pokračovat v pozorováních započatých misemi řady Jason, díky čemuž budeme mít přesná data o úrovni mořské hladiny už po čtvrtou dekádu. Družice „Michael Feilich“ zmapuje 95 procent nezaledněných zemských oceánů každých deset dní a poskytne kritické informace pro operační oceánografii a klimatické studie.

Ředitel programů dálkového průzkumu Země v ESA Josef Aschbacher to komentuje: „Jakožto jeden z nejzávažnějších důsledků klimatické změny představuje nárůst mořské hladiny nebezpečí pro milióny lidí. Mise Sentinel-6 systému Copernicus proto představuje důležitý krok v poskytování kvalitních informací o výšce hladiny oceánů, takže můžeme monitorovat trendy růstu a dodávat tak pevná fakta pro důležitá politická rozhodnutí.“

Druhý satelit Sentinel-6B je připravovaný na start v roce 2025. Postupně realizované vypouštění družic dovolí zajistit pokračování dekády dlouhých pozorování do třicátých let.

Mise Sentinel-6 systému Copernicus je čítankovým příkladem mezinárodní spolupráce. Zatímco Sentinel-6 patří do rodiny misí Copernicus Evropské unie, její realizace je výsledkem unikátní spolupráce ESA, NASA, EUMETSAT a NOAA za podpory francouzské kosmické agentury CNES.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky