Družice JoeySat byla odeslána k závěrečným testům

Sdílet:


Pokročilá širokopásmová družice, která bude schopná nabídnout vysokorychlostní internetové připojení kdekoliv na Zemi, je připravena vstoupil do fáze finální integrace. Poté ji bude čekat start.

Družice schopná měnit vysílací pásmo, která je pojmenovaná JoeySat po klokaním mláděti, bude využitá pro spojení tisíců lidí na lodích na mořích, v letadlech nebo při dalekých cestách. Jejím cílem je demonstrovat konektivitu příští generace 5G z nízké oběžné dráhy Země.

Plně digitální systém změny paprsků a jejich směrování může provést až tisíckrát za sekundu přepnutí mezi různými místy na Zemi, takže je dosaženo nejvyšší síly signálu.

Družice JoeySat je vyvíjena v rámci partnerského projektu Sunrise mezi ESA a telekomunikačním operátorem OneWeb. Jejím cílem je demonstrovat klíčové technologie pro druhou generaci konstelace satelitů OneWeb, která vzniká právě v rámci projektu ESA Sunrise za podpory britské UKSA (UK Space Agency).

Pokročilé digitální vybavení družice bylo vyrobeno, otestováno a plně kvalifikováno britskou společností SatixFy. Ve Velké Británii také proběhly testy připravenosti vybavení pro let do vesmíru a práci v něm. Flexibilní vybavení je plně softwarově definované a bude ho možné překonfigurovat na oběžné dráze.

Nyní je dopravováno do továrny OneWeb na Floridě, kde projde další integrací a testy. Jakmile budou dokončeny, dojde k vypuštění družice Joeysat na nízkou oběžnou dráhu Země.

Satelit JoeySat byl postavený za méně než rok po podpisu kontraktu mezi ESA a společností OneWeb. Při konstrukci byly použité běžně dostupné součástky a zjednodušený režim řízení projektu. Vypuštěný by měl být v nejbližších měsících.

Ředitelka telekomunikací a integrovaných aplikací v ESA Elodie Viauová k tomu uvedla: „Náš partnerský projekt opět demonstroval, kterak ESA efektivně spolupracuje s průmyslem, aby včas předvídala budoucí vývoj trhu a přišla s potřebným řešením. Demonstrátor Joeysat pro družice OneWeb druhé generace je brilantním příkladem právě takové spolupráce.“

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky