Družice Euclid se vydala na další část své 1,5 miliónu kilometrů dlouhé cesty do místa v kosmickém prostoru, odkud bude odhalovat tajemství temného vesmíru.
Po rozsáhlých testech funkčnosti v kosmickém prostředí a mechanických zkouškách v továrně Thales Alenia Space v Cannes byla družice Euclid dopravena jako nadměrný náklady do italského přístavu Savona. Sem dorazila 14. dubna. Následující den se družice vydala na plavbu, jejímž cílem je přístav nedaleko kosmodromu na floridském mysu Canaveral.
Aby byla družice během cesty v bezpečí, nachází se v kontejneru plněném dusíkem. Tím je vytvořeno stabilní prostředí. Teplota, tlak a vlhkost jsou přitom během cesty průběžně monitorovány.
Loď s drahocenným nákladem v kontejneru by měla dorazit do cíle na počátku května. Se startem pomocí rakety Falcon 9 společnosti SpaceX se pak počítá nejdříve v červenci.
Družice Euclid se vydá do vzdálenosti 1,5 miliónu kilometrů od Země na opačnou stranu, než je Slunce. Zde se bude pohybovat na dráze kolem Lagrangeova bodu L2. V současnosti se již zde nachází mise ESA Gaia a společná observatoř NASA, ESA a kanadské CSA Kosmický teleskop Jamese Webba.
Ze své pozice u bodu začne mise ESA Euclid svoji detektivní práci, kterou bude studium temného vesmíru.
Stovky let se astronomové snaží dozvědět co nejvíce o světelných zdrojích ve vesmíru: o planetách, hvězdách, galaxiích nebo plynech. Ovšem tyto objekty představují jen malý zlomek toho, co vesmír skutečně tvoří. Zhruba 95 procent vesmíru se zdá býti tvořeno neznámou „temnou“ hmotou a energií.
Mise ESA Euclid vznikla s cílem mapovat obří struktury vesmíru a pomoci nám porozumět jejich záhadným složkám: temné hmotě a temné energii.
Družice Euclid vytvoří největší a nejpřesnější trojrozměrnou mapu vesmíru, jaká kdy vznikla. Bude pozorovat miliardy galaxií až do vzdálenosti 10 miliard světelných let na ploše více než třetiny oblohy. S pomocí této mapy má Euclid odhalit, kterak se vesmír rozpíná a jak se jeho struktury v kosmické historii vyvinuly. Z těchto informací se pak můžeme dozvědět více o roli gravitace a povaze temné energie a temné hmoty.
Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).