Družice ESAIL zachytila dva milióny zpráv z lodí

Sdílet:


Mikrodružice ESAIL mající za cíl učinit námořní dopravu bezpečnější zachytila více než dva milióny zpráv ze 70 tisíc lodí během jediného dne.

Spolehlivá a výkonná družice byla vyvinuta jako partnerský projekt ESA s cílem pomoci evropským a kanadským kosmickým firmám uspět na vysoce konkurenčním globálním telekomunikačním trhu.

Umožňuje průmyslu, námořním úřadům a vládám sledovat rybaření, řídit flotily, chránit životní prostředí a zvyšovat bezpečnost. Suma sumárum: díky tomu jsou světové oceány bezpečnější.

ESAIL sleduje celosvětově lodě detekcí vzkazů z jejich palubních radiovysílacích zařízení s automatickými identifikačními systémy. To je umožňuje identifikovat i v době pobytu kdekoliv na moři, ač jsou mimo dosah pobřežních monitorovacích stanic.

V první fázi byla platforma ověřena svým lucemburským výrobcem, firmou LuxSpace, která zastřešovala množství malých a středních evropských dodavatelů. Ověření potvrdilo výtečnou práci družice ESAIL pro použití v námořních službách.

Ve druhém kroku, který byl mnohem komplexnější, byl ověřován příjem dat a zpracování informací z lodních automatických identifikačních systémů (AIS, Automatic Identification Systems). To provedl kanadský operátor mise ESAIL exactEarth. Během tohoto procesu družice zachytila více než dva milióny zpráv ze 70 tisíc různých lodí během jediného dne. To představuje o 15 až 20 procent lepší detekci než v případě předchozích satelitů.

Výkon družice byl optimalizován za použití adaptivních palubních a pozemních procesů, aby bylo možné maximalizovat množství detekovaných zpráv z lodí v oblastech s nejvyšším provozem. Jde třeba o Severní moře nebo Jihočínské moře.

Její operátor exactEarth nyní integruje ESAIL do své flotily družic, které poskytují služby zákazníkům jako jsou rybáři, celníci, vyhledávací a záchranné jednotky nebo agentury věnující se ochraně životního prostředí, stejně jako agentuře EMSA (European Maritime Safety Agency).

CEO společnosti exactEarth Peter Mabson to komentuje: „ESAIL se svým sofistikovaným vybavením pro sběr spektrálních vzorků a multipolární anténou dodává v oblasti detekování lodí mimořádné výsledky. Jsme nadšení z toho, že můžeme tuto pokročilou mikrodružici předat do operačního provozu.“

„Naše díky putují do ESA a do LuxSpace, stejně jako do celého evropského výrobního týmu družice za jeho roli v tomto mimořádném úspěchu.“

Ředitel LuxSpace Oliver Salisch uvádí: „LuxSpace je extrémně hrdá na výkon a flexibilitu dosažené platformou Triton-2, která překonala očekávání zákazníka a dovolila optimalizaci výkonu na oběžné dráze. To ukazuje na schopnost LuxSpace poskytovat efektivní a spolehlivá technická řešení zákazníkům na celém světě.“

„Tyto výsledky byly možné díky extrémně plodné spolupráci s ESA a exactEarth při řešení každodenních výzev.“

Projekt ESAIL byl podpořený Lucemburskou kosmickou agenturou a dalšími členskými zeměmi ESA.

Výkonný ředitel Lucemburské kosmické agentury Marc Serres k tomu uvádí: „Námořní mikrodružice, která byla postavena hlavním lucemburským systémovým integrátorem LuxSpace ve spolupráci s ESA, demonstruje, kterak soukromá společnost a ESA mohou úzce spolupracovat na vývoji nového komerčního produktu.“

„Jde o další hmatatelnou ukázku úspěchu lucemburské kosmické strategie, která je zaměřena na vytvoření atraktivního ekosystému pro společnosti pohybující se v oblasti New Space a pro inovativní kosmické podnikatele.“

Partnerské projekty ESA se zaměřují na vývoj udržitelných systémů od počátku vývoje až do ověření na oběžné dráze.

Ředitel telekomunikací a integrovaných aplikací v ESA Elodie Viau doplňuje: „ESAIL je perfektním příkladem toho, kterak ESA může pomoci vytvořit významnou a hmatatelnou hodnotu z inovací kosmických platforem.“

„Díváme se na vývoj kosmických zdrojů skrze optiku jejich pozemských aplikací, jejich společenských a ekonomických přínosů, stejně jako optikou obchodní logiky našich komerčních partnerů.“

„Vesmír nás na Zemi spojuje. ESAIL ukazuje, kterak ESA a evropské kosmické agentury jsou schopné navázat jedinečná partnerství soukromého a veřejného sektoru a spojit své síly, svůj výzkum a své technické know-how s průmyslovými zkušenostmi, ambiciózními podnikatelskými záměry a jasnou orientací na požadavky na trhu.“

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky