Do vesmíru se vydala evropská robotická ruka ERA

Sdílet:


Evropská robotická ruka ERA (European Robotic Arm) se vydala na cestu na Mezinárodní kosmickou stanici. Stalo se tak po startu na palubě rakety Proton z kosmodromu Bajkonur v 16:58 h 21. července.

Jedenáctimetrový robot cestuje složený a připojený ke své domovské základně – k víceúčelovému laboratornímu modulu MLM (Multipurpose Laboratory Module), který je známý jako Nauka. Raketa Proton-M umístila modul Nauka s manipulátorem ESA na plánovanou oběžnou dráhu ve výšce 200 km nad Zemí zhruba 10 minut po startu.

Mezinárodní kosmická stanice je v současnosti vybavena dvojicí robotických manipulátorů: kanadský a japonský robot hrají kritickou roli při připojování kosmických lodí nebo při přenášení nákladů či astronautů v průběhu výstupů do otevřeného prostoru. Žádný z těchto manipulátorů ale není schopen dosáhnout ruského segmentu.

ERA je také první robot schopný „chůze“ po ruské části stanice. Může manipulovat s objekty o hmotnosti až 8000 kg s přesností 5 mm. Stejně tak bude použit při přemisťování kosmonautů z jednoho pracovního místa na jiné.

„Díky schopnosti postupného pohybu na ruské části kosmické stanice nabídne evropský robotický manipulátor ERA více svobody, flexibility a možností pro kosmické operace,“ vysvětluje ředitel ESA pro pilotovaný a robotický průzkum David Parker.

„Zajišťujeme pro kosmickou stanici modernizaci v jejím středním věku po dvaceti letech práce na oběžné dráze, a to skrze náš program Columbus 2030. Jde o příležitost modernizovat kosmický program skrze komerční přístup,“ dodává.

Start a instalace ERA je prvním podobným projektem Evropy a Ruska ve vesmíru. Konsorcium 22 evropských firem ze sedmi zemí sestavilo tohoto robota pro ESA. Dlouho očekávaná premiéra tohoto robota „Made in Europe“ následuje po čtrnácti letech čekání a konzervace.

Celých osm dní bude trvat modulu Nauka pomalé zvyšování oběžné dráhy a přílet ke kosmické stanici. Dne 29. července v 15:26 h středoevropského času má Nauka za pomoci svých motorů automaticky zakotvit u modulu Zvezda v srdci ruského segmentu stanice.

Na ISS přivítá robotický manipulátor kosmonaut ESA Thomas Pesquet. Následně bude asistovat při jeho usazování. Je plánováno pět výstupů do kosmického prostoru, během nichž bude ERA připravena k operačnímu použití. Některé z nich budou provedené kosmonauty ESA Matthiasem Maurerem a Samanthou Cristoforettiovou.

Posádka může ovládat ERA jak z interiéru, tak z exteriéru Mezinárodní kosmické stanice. Jde o vlastnost, kterou nenabízí žádná robotické rameno.

Během prvního roku na kosmické stanici bude hlavním úkolem na oběžné dráze instalovat rozměrný radiátor a na modul Nauka umístit přechodovou komoru.

Společně s mezinárodními partnery se Evropa připravuje na prodloužení životnosti ISS na další roky.

„Náš domov ve vesmíru je neustále vylepšován. Evropská laboratoř Columbus dostává nové vědecké skříně, ultrarychlá datová spojení, vnější a vnitřní platformy komerčně poskytnuté pro mnoho dalších uživatelů. Kosmonaut ESA Thomas Pesquet nyní pomáhá modernizovat energetický systém stanice novými slunečními bateriemi,“ vysvětluje David Parker.

Symbolické evropsko-ruské podání rukou ve vesmíru pomůže demonstrovat autonomní a v reálném čase probíhající telerobotické operace, které jsou klíčové pro budoucí mise k Měsíci a Marsu.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky