Sledujte přímý přenos startu kosmonauta ESA Matthiase Maurera, který začíná ve středu 10. listopadu ve 21:45 h GMT (22:45 h středoevropského času) na ESA Web TV. Jeho mise nese název „Cosmic Kiss“, cílem je Mezinárodní kosmická stanice.
Start je plánovaný na 2:03 h GMT (3:03 h středoevropského času) 11. listopadu. Nepřetržité vysílání poběží až do konce uvítacího ceremoniálu na ISS, který má začít ve zhruba 3:20 h středoevropského času (2:20 GMT) v pátek 12. prosince.
Start byl původně plánovaný na 31. října, přičemž jej opakovaně odložilo špatné počasí a drobný zdravotní problém jednoho z astronautů. Nyní ale už počasí přeje a posádka je v perfektní kondici, takže vše míří ke startu na raketě Falcon 9 z Kennedyho kosmického střediska na Floridě.
Matthiase Maurera do vesmíru doprovodí astronauti NASA Raja Chari, Tom Marshburn a Kayla Barronová. Společně letí jako posádka Crew-3 na palubě lodi SpaceX Crew Dragon pojmenované Endurance. Připojení k Mezinárodní kosmické stanici mají v plánu zhruba 22 hodin po vzletu.
Během cesty na a zpět z kosmické stanice budou Matthias Maurer a Kayla Kayla Barronová letovými specialisty. Velitelem lodi je Raja Chari a pilotem Tom Marshburn. Úkolem letových specialistů je monitorovat stav kosmické lodi během dynamických fází startu a návratu.
Šestiměsíční mise „Cosmic Kiss“ Matthiase Maurera oficiálně začne v okamžiku, kdy vstoupí na kosmickou stanici. Zde se svou posádkou Crew-3 bude přivítaný ruskými kosmonauty Antonem Škaplerovem a Pjotrem Dubrovem a astronautem NASA Markem Vande Heiem.
Anton Škaplerov je stávající velitel Mezinárodní kosmické stanice. Tento post převzal od kosmonauta ESA Thomase Pesqueta dne 6. listopadu. Stalo se tak před návratem Thomase Pesqueta s posádkou Crew-2 zpět na Zemi.
„Cosmic Kiss“ je první kosmickou misí pro Matthiase Maurera, který úspěšně absolvovat přípravu na astronauta ESA v roce 2018. Matthias Maurer stráví přibližně šest měsíců podporou vědeckých i provozních záležitostí na orbitální základně, přičemž má uskutečnit výstup z ruského segmentu stanice. Má totiž certifikaci pro používání ruských skafandrů Orlan i amerických EMU (Extravehicular Mobility Unit).
Matthias Maurer je původem materiálový vědec, který uskuteční více než 35 evropských a mnoho dalších mezinárodních experimentů. Mezi nimi bude výzkum lidského těla, fyzika tekutin, studium životního prostředí a radiace, stejně jako technologie. Mezi několik nejzajímavějších bude patřit:
- Retinal Diagnostics: experiment využívající komerčně dostupné oftalmologické čočky upravené pro použití s tablety ve vesmíru. Ty budou schopné pořizovat snímky sítnice astronauta. Získané fotografie a videa budou využívány k testování a trénování modelů umělé inteligence (AI, Artificial Intelligence), které budou být v budoucnu využity pro automatickou detekci změn na sítnicích astronautů. Výstupy bude také možné použít pro pacienty a lékaře v odlehlých nebo rozvíjejících se oblastech.
- Biofilms: pokus mající za cíl určit, který kovový povrch má nejlepší antibakteriální povrch na Zemi, na oběžné dráze nebo na Marsu. Realizovaný bude v zařízení Kubik: to je inkubátor s řízenou teplotou pro studium biologických vzorků v evropském laboratorním modulu Columbus. Bude zkoumat růst bakterií (např. s lidskými vlasy spojené bakterie Staphylococcus capitisunder) v podmínkách mikrogravitace.
- EasyMotion: výzkum, v jehož rámci Matthias Maurer během cvičení otestuje speciální elektrický stimulátor svalové hmoty EMS (Electrical Muscle Stimulation). Jeho úkolem je vyhodnocovat úbytky svalové a kosterní hmoty v mikrogravitaci.
Další informace o vědě a ostatních aktivitách, které Matthias Maurer uskuteční na oběžné dráze, jsou k dispozici v brožuře mise Cosmic Kiss. Ta je k dispozici v angličtině nebo němčině.
Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).