Další evropská radarová družice je připravena na start

Sdílet:


Po příjezdu do superčistého zařízení společnosti Thales Alenia Space v jižní Francii loni v říjnu prošla chystaná evropská družice Sentinel-1C systému Copernicus sérií zkoušek a demonstrovala, že je ve špičkové kondici pro cestu na oběžnou dráhu. Technici také provedli všechny důležité a předepsané zkoušky mající garantovat, že se družice bez problémů spojí s adaptérem, který ji propojí s nosnou raketou.

Jak písmenko „C“ v názvu naznačuje, tak Sentinel-1C je třetí družicí svého druhu, přičemž bude pokračovat v činnosti svých předchůdců: získávání radarových snímků zemského povrchu z oběžné dráhy, které pak následně najdou využití v celé řadě služeb.

Tyto služby jsou například spojené s monitorováním a mapování ledovců v Arktidě, námořním dohledem včetně monitorování ropných skvrn a detekce lodí, monitorování zemského pokryvu z hlediska rizik sesuvu, mapování lesů, řízení vodních zdrojů a vlhkosti v půdě, stejně jako mapovací podpora pro humanitární pomoc a krizové situace.

Díky pokročilé radarové technologii vyvinuté ESA, která poskytuje snímky zemského povrchu za každého počasí či v každou denní nebo noční dobu, zvedly družice řady Sentinel-1 laťku pro ostatní kosmické radary.

V dubnu 2014 se družice Sentinel-1A stala první, která byla vypuštěna v rámci programu Evropské unie Copernicus. Jde systém určený k dálkovému průzkumu Země v rámci kosmického programu Evropské unie.

Následovala družice Sentinel-1B v roce 2016, ale její mise skončila v prosinci 2021 poté, co ji potkala technická chyba. Díky ní již nebyla schopná déle shromažďovat data. Z tohoto důvodu bude družice Senrinel-1B zanedlouho navedena k řízenému zániku v hustých vrstvách atmosféry.

Inženýři ve firmě Thales Alenia Space, která je hlavním kontraktorem pro misi Sentinel-1 proto začali neúnavně pracovat na tom, aby připravili nový Sentinel-1C co nejrychleji na start.

Aktuálně provedli testy mající zajistit, že družice zvládne hluk a vibrace, kterým bude vystavena při startu i následném oddělování od nosné rakety. Stejně tak byly důkladně testovány postupy a mechanismy, které mají zajistit rozložení dvou desetimetrových panelů slunečních baterií a dvanáctimetrové radarové antény.

Krom testování ve složené i rozložené konfiguraci, elektromagnetické a rádiové kompatibility a dalších zkoušek prošla družice již koncem loňského roku revizí kvalifikační a připravenosti ke startu.

Družice také prochází kontrolami, které mají zajistit, že bude přesně „sedět“ na startovním adaptéru Vega-C.

Projektový manažer mise Sentinel-1 v ESA Ramón Torres uvedl: „Náš průmyslový tým odstranil všechny překážky, které stály v cestě startu družici Sentinel-1C po ztrátě Sentinelu-1B. Chtěl bych poděkovat každému za náročnou práci na této misi.“

„Doufáme, že brzy budeme vědět více o novém startovním slotu. Čekáme jen na dokončení vyšetřování selhání nosiče Vega-C loni v prosinci.“

„Po kontrolách kompatibility se startovním adaptérem bude již brzy družice Sentinel-1C dopravena z Cannes zpět do Říma ke krátkodobému uskladnění. Pak už ji bude čekat jen cesta na kosmodrom ve Francouzské Guayaně.“

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky