Cyklistika ve vesmíru

Sdílet:


Kosmonaut ESA Andreas Mogensen se účastní experimentu s virtuální realitou, který má zpříjemnit a zefektivnit cvičení na rotopedu na palubě Mezinárodní kosmické stanice.

I když na stanici není žádný protivítr, který by ztěžoval kosmonautům pohyb na kole, udržet motivaci pro delší a rychlejší výkony během půlročního pobytu na kosmické stanici může být obtížné.

A právě na řešení tohoto problému je zaměřený experiment VRE (Virtual Reality for Exercise). Během cvičení na rotopedu na ISS má kosmonaut ESA Andreas Mogensen nasazený headset s virtuální realitou.

Andreas Mogensen bude sledovat sérii videí, která ho vezmou na různé cesty. Rotoped se bude přizpůsobovat videu, takže Andreas Mogensen se více nadře při cestě do kopce a naopak si bude moci vydechnout při sjíždění dolů. Na dánských cyklostezkách byla nahrána tři videa, další se připravují. Tvůrce projektu, vývojářské studio Danish Aerospace Company, přizvalo Dány k zaznamenání své oblíbené cyklocesty. Jedna z nich bude převedena do virtuální reality a Andreas Mogensen ji bude moci na ISS projíždět.

Experiment nabídne vývojářům pohled na to, kterak by mohla virtuální realita motivovat kosmonauta během každodenního rutinního cvičení na orbitální stanici. Kosmonauti přitom potřebují každý den cvičit dvě hodiny, aby překonali vliv mikrogravitace na jejich svaly a kosti. Přehrávané videosekvence jim k tomu nabízí měnící se scenérii uvnitř jejich domova na oběžné dráze, protože ne každá cvičební stanice má své vlastní okno.

V srpnu 2023 dorazil na kosmickou stanici nový cvičební rotoped, který dostal název Fergo (Flight Ergometer). Nahradí stávající rotoped CEVIS, který je na oběžné dráze od roku 2007. Fergo je lehčí, menší a i o něco „rychlejší“. Ač vypadá jako aerodynamičtější, je schopen dostat z kosmonauta během cvičení 500 wattů. Jde o výrazné zlepšení oproti předchůdci CEVIS, který z cvičenců „ždímal“ 350 wattů.

Fergo se navíc může pochlubit počítačovým vybavením odpovídajícím 21. století: například bezdrátovým připojením nebo kompatibilitou s headsetem virtuální reality.

Sady pro zobrazování virtuální reality využívají gravitaci k tomu, aby zjistily, kam se uživatel dívá. Vychází z jednoduchého předpokladu, že gravitace pozemská vždy táhne směrem dolů. Díky tomuto referenčnímu bodu může headset orientovat video přesně tak, jak se uživatel rozhlíží ve virtuální realitě. Jenže na kosmické stanici žijí kosmonauti v beztíži a běžné headsety pro virtuální realitu ztrácejí svoji orientaci. Aby s tímto nevznikl problém, využívá headset pro virtuální realitu na oběžné dráze řídicí jednotku na rotopedu Fergo jako referenční bod. To dovoluje hladkou, plynulou a virtuálně-reálnou zkušenost.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky