Australská kandidátka na astronauta získá základní výcvik v ESA

Sdílet:


Ředitelka kosmických technologií v Australské kosmické agentuře (AUS, Australian Space Agency) Katherine Bennell-Peggová projde základním výcvikem astronautů ve středisku ESA EAC (European Astronaut Centre) u Kolína nad Rýnem. Přípravu zahájí v dubnu 2023.

Je to poprvé, co ESA poskytne základní výcvik kandidátovi na astronauta mezinárodnímu partnerovi. EAC se tak stane třetím střediskem na světě, které něco podobného umožňuje.

Katherine Bennell-Peggová se bude připravovat společně s nově vybranými astronauty ESA a získá certifikát základního výcviku po úspěšném dokončení zhruba ročního kurzu v EAC.

O Katherine Bennell-Peggové

Katherine Bennell-Peggová je inženýrka kosmických systémů, která pracuje v kosmickém průmyslu více než 12 let v šesti různých zemích. Věnovala se pilotovaným kosmickým letům a technologiím, Mezinárodní kosmické stanici, konceptům odstraňování kosmické tříště, vědě, dálkovému průzkumu Země a misím kosmického průzkumu.

Katherine Bennell-Peggová  má dvojí (též britské) občanství. Mohla tak reagovat na výzvu ESA hledající nové astronauty v roce 2021. Úspěšně prošla všemi výběrovými koly, což je úspěšně kvalifikovalo pro zahájení základního astronautického výcviku. Díky vynikajícím výsledkům ve výběru astronautů ESA se AUS rozhodla uhradit náklady na její základní výcvik.

Projde tak přípravou v ESA jako australská kandidátka na astronauta na základě úhrady nákladů: podobně jako neameričtí astronauti prochází výcvikem v Johnsonově kosmickém středisku NASA v Houstonu.

Katherine Bennell-Peggová zůstane po dobu přípravy zaměstnankyní AUS. Po jejím skončení se nestane aktivním členem oddílu astronautů ESA.

„EAC je evropské středisko pro výběr, přípravu a podporu astronautů, které poskytuje evropským i mezinárodním astronautům dovednosti a znalosti, které budou potřebovat dnes pro lety na Mezinárodní kosmickou stanici a zítra pro průzkumné mise za blízkou oběžnou dráhu Země. Jde o jedno ze tří středisek na světě, které je schopné připravovat zahraniční astronauty a nabídnout jim certifikovaný základní výcvik podle mezinárodních standardů ISS. V této cestě budeme pokračovat i v budoucnu,“ vysvětluje ředitel pilotovaného a robotického průzkumu v ESA David Parker.

Společný výcvik ku prospěchu všech

Katherine Bennell-Peggová dostala příležitost zúčastnit se základního výcviku astronautů ESA, protože Australská kosmická agentura, která vznikla před pouhými čtyřmi lety, má zájem na budování a rozšiřování kosmického sektoru, stejně jako vidí potenciál v pilotovaných letech a silném partnerství mezi Evropou a Austrálií.

„Mezinárodní spolupráce byla vždy alfou a omegou ESA a v budoucnu bude jen a jen nabývat na důležitosti. Proto jsem uvítal zájem Australské kosmické agentury v získání znalostí a odbornosti v oblasti pilotovaných kosmických letů, což dovolí posunout dále jejich vesmírný program. Výcvikem Katherine po boku evropských kandidátů v EAC posilujeme mezinárodní partnerství a předáváme expertízu ESA směrem k našim partnerům. Za tuto spolupráci s Austrálií jsem velmi vděčný a těším se, až naše vynikající vztahy ještě dále rozšíříme,“ konstatuje generální ředitel ESA Josef Aschbacher.

Toto přidělení dovolí Katherine Bennell-Peggové získat výcvik, stejně jako rozvinout a využívat znalosti, s nimiž se vrátí do Austrálie a z nichž následně získají přínos australské kosmické organizace. Jejich využití pro pozemské aplikace je obrovské: od vzdálené lékařské péče přes produkci potravin, lékařské vědy nebo technologie přístupu do kosmického prostoru.

Výcvik jí také pomůže inspirovat budoucí generaci australských vědců a techniků a zvýšit množství žen a mužů v oblasti STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics).

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky