Aktuální start nosiče Vega otevřel bránu pro raketu Vega-C

Sdílet:


Společnost Arianespace oznámila, že raketa Vega při svém dvacátém letu z evropského kosmodromu ve Francouzské Guayaně 16. listopadu v 9:27 h GMT (10:27 h středoevropského času; 6:27 h času místního) vynesla na oběžnou dráhu trojici družic CERS pro francouzské Ministerstvo ozbrojených sil.

Každá družice nese nejmodernější citlivé senzory. Při letu ve formaci na nízké oběžné dráze nabídnou pozorování za každého počasí, každodenní přelety nad sledovanými místy a satelity také mohou sbírat data umožňující charakterizovat a lokalizovat vysílače.

Vynášené družice byly uvolněné na samostatnou dráhu 56 minut po začátku letu.

Vega se s nákladem vydala na nízkou oběžnou dráhu. Krom standardních pozemních stanic využívaných při jiných misích Vegy byl tento let sledován i námořní stanicí a stanicí Santa Maria na Azorech.

Po dopravě družic na cílovou dráhu byl motor horního stupně nosiče zapálen ještě jednou: tentokrát proto, aby byl zajištěný vstup do atmosféry a následný řízený zánik v jejích horních vrstvách, a to v souladu s regulacemi kosmické tříště a v rámci snah o zachování čistoty vesmíru.

Hmotnost nákladu při tomto startu byla 1548 kg. Na trojici družic připadlo 1346 kg, zbytek tvořily palubní adaptéry a podpůrné konstrukce.

Vega operuje z evropského kosmodromu od 13. února 2012. Za tu dobu vynesla celkem 111 misí v rámci letů s jedním, dvěma nebo vícero náklady. Zamířila na různé oběžné dráhy: polární, heliosynchronní, eliptické či rovníkové.

Dnešní misi bude následovat let nástupníka Vegy, kterým je raketa Vega-C. S jejím prvním startem se počítá v roce 2022. Zároveň půjde o začátek přechodového období, kdy budou oba nosiče využívané souběžně.

Raketu Vega-C coby hlavní kontraktor pro ESA vyvíjí a vyrábí firma Avio z Itálie. Nosič bude schopný létat častěji než stávající verze a nabídne o 800 kg vyšší nosnost na různé oběžné dráhy.

Vega-C je výkonnější a má větší aerodynamický kryt než stávající Vega, ovšem cena zůstává zachována. Částečně jde o důsledek sdílení motoru prvního stupně P120C s Ariane 6 (kde slouží jako pomocný motor), což přináší výhodu z většího objemu výroby a snižování ceny za vynesený kilogram nákladu. Vega-C bude schopná vynášet širokou paletu nákladů různých tvarů a velikostí o hmotnosti od 1 kg do 2300 kg.

„Po tomto úspěchu rakety Vega přivítáme do rodiny raket ESA Vegu-C a s ní i nové příležitosti díky lepším výkonům a konkurenceschopnosti. ESA bude dohlížet nad přechodem, bude dále využívat odkaz Vegy a připravovat budoucí adaptace pro Vegu-E, které budou v souladu s rychle se měnícím a vysoce konkurenčním trhem. A to tak, aby byl neustále zaručený přístup Evropy do vesmíru,“ komentuje manažer programů Vega v ESA Renato Lafranconi.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky