Zkouška plně natankované rakety Ariane 6

Sdílet:


Na evropském kosmodromu ve Francouzské Guayaně prošla nová raketa ESA Ariane 6, která se skládá z hlavního a horního stupně, úplnou zkouškou tankování a následným zkušebním zážehem hlavního motoru. Motor Vulcain 2.1 rakety stojící na rampě byl zažehnutý na čtyři sekundy a následně bezpečně vypnut. Následovalo vyprázdnění nádrží nosiče, v nichž byl kapalný vodík a kapalný kyslík, do podzemních zásobníků. Test byl pokračováním zkoušky, která proběhla 18. července.

Test provedený CNES a ArianeGroup pod vedením ESA prověřil předstartovní procedury a zážeh motorů. Stejně tak ukázal, že systém je bezpečný i v případě zrušení startu, jak už bylo ostatně prokázáno při zkoušce 18. července. Tankování a zkušební zážeh byly nejnovějšími mezníky v sérii probíhajících testů, které mají ověřit raketu, startovací rampu, ochrannou věž a všechny související elektrické sítě plus potrubí, zdali fungují správně jako jeden systém.

Raketa Ariane 6, která se momentálně nachází na rampě, není určená k letu (např. pomocné motory jsou inertními maketami), ale pro účely zkoušek je téměř identická s letovým modelem. Letové exempláře, včetně Ariane 6 určené k úvodnímu letu, jsou vyráběné a sestavované v gesci ArianeGroup v Les Mureaux (Francie) a Brémách (Německo). Pomocné motory na tuhé pohonné látky pro první let vznikají přímo v Kourou (Francouzská Guayana).

Ředitel pro kosmickou dopravu v ESA Toni Tolker-Nielsen poznamenává: „Máme fantastický tým, který pracuje na tomto programu. Doslova to můžeme cítit: konáme poslední kroky směrem ke vstupu do éry Ariane 6.“

Raketa Ariane 6 je zcela nové konstrukce, která navazuje coby těžký evropský dopravní systém na úspěšnou Ariane 5. Díky hornímu stupni a jeho opakovaně zažehnutelnému motoru Vinci získá Evropa schopnost vynášet povícero zařízení na různé dráhy, například konstelace družic. Evropská nezávislost na dosažení oběžné dráhy i meziplanetárních drah otevírá dveře pro navigační mise, družice dálkového průzkumu, vědecké nebo bezpečnostní programy. Probíhající vývoj evropských kosmických dopravních kapacit je možný díky obrovskému zápalu tisíců talentovaných lidí pracujících ve 22 členských státech ESA.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky