Zkoumání planety Mars s ESA a Playmobilem

Sdílet:


ESA intenzivně zkoumá Mars: má dvě sondy na jeho oběžné dráze a ambiciózní budoucí mise. Nyní se k těmto „marťanským dobrodružstvím“ můžete přidat i vy zásluhou řady PLAYMOBIL Mars Expedition!

S postavičkami PLAYMOBIL si hrají milióny dětí na celém světě. V prosinci 2021 se jejich možnosti opět rozšířily přidáním sady „Expedice Mars“ (Mars Expedition) vydané ve spolupráci s ESA. Sada obsahuje dvě postavičky PLAYMOBIL astronauty ESA, Mars rover s logem ESA se světelným a zvukovým modulem, tříkolku pro průzkum Marsu, výzkumnou laboratoř ESA, robota a různé úžasné doplňky nezbytné pro vzrušující výpravu na Mars.

Vrták je použitý pro pátrání po minerálech v horninách. Pokud astronaut najde něco zajímavého, vymění jeho vrtací část za manipulátor a opatrně objekt uchopí. Na výzkumné stanici jsou pak všechny vzorky detailně zkoumány. K překonání krátkých vzdáleností využívají astronauti řiditelnou trojkolku. Vzorky hornin lze uložit do přední trojkolky. Co asi tak astronauti během expedice naleznou?

Mise na Mars učinily mnoho úžasných objevů, které naprosto změnily naše vnímání této planety. Sonda ESA Mars Express obíhá kolem stejnojmenné planety od roku 2003 a v roce 2016 se k ní přidal další automat jménem TGO (Trace Gas Orbiter) z programu ExoMars.

Dalším krokem bude získat vzorky hornin z povrchu a dopravit je na Zemi k detailním analýzám v sofistikovaných laboratořích. ESA spolupracuje s NASA na konceptu MSR (Mars Sample Return), což bude série mezinárodních misí mezi lety 2020 a 2030. Společně se tyto mise pokusí odpovědět na otázku, zdali kdy existoval na Marsu život.

„Už teď posíláme sondy a rovery na Mars, ovšem jednou se sem vydají i lidé. A budou to právě dnešní děti, které jednoho dne vkročí na Rudou planetu,“ konstatuje vedoucí Emmet Fletcher z ESA.

„Vývoj hraček s tématikou ESA pomáhá dětem představit si, kterak budou zkoumat nové světy. PLAYMOBIL přitom vytváří hračky tak dlouho, jak ESA zkoumá vesmír. Jejich nadšení, zkušenost a znalosti jsou kritické při návrhu těchto praktických a ambiciózních hraček pro děti v celé Evropě.“

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky