Zcela nová evropská meteorologická družice dorazila na kosmodrom

Sdílet:


Po dvoutýdenní cestě napříč Atlantickým oceánem zakotvila loď převážející první družici Meteosat třetí generace (Meteosat Third Generation, MTG) v přístavu Pariacabo ve Francouzské Guayaně. Svůj drahocenný náklad pak zde i vyložila. Družice, která je nyní bezpečně v jedné ze superčistých prostor kosmodromu, nyní bude připravena k vypuštění raketou Ariane 5 v prosinci letošního roku. Jakmile dosáhne geostacionární oběžné dráhy, tak tato nová družice s dvojicí nových extrémně citlivých přístrojů výrazně posune vedoucí roli Evropy v předpovídání počasí.

Družice MTG-I1 (Imager) spolu s deseti rozměrnými kontejnery podpůrného vybavení opustila Francii na palubě nákladní lodi MN Toucan v sobotu 29. září a vydala se do přístavu Pariacabo v Kourou.

Manažer startovní kampaně MTG-I1 v ESA James Champion uvedl: „Tým byl nadšený, když viděl loď bezpečně dorazit do přístavu. Vzápětí se mohl začít věnovat transportu cenného nákladu do přechodové komory na kosmodromu. Zde byl přepravní kontejner vyčištěný před tím, než jej bylo možné pustit dále do čisté místnosti, kde byla družice MTG-I1 konečně vysvobozena z kontejneru.“

„A jsme neméně nadšení, když procházíme záznamy o teplotě, vlhkosti, nárazech a mořském vlnobití za poslední dva týdny, které ukazují, že naše družice měla velmi příjemnou zaoceánskou plavbu.“

Nyní, když je tato zbrusu nová meteorologická družice v bezpečí čisté místnosti, technici provedou závěrečné kolo zkoušek a rozhodnou, zdali je připravena ke startu.

MTG-I1 je první ze šesti družic, které budou tvořit systém MTG. Ten bude poskytovat data kritická pro předpovídání počasí v příštích dvaceti letech.

Operační mise se přitom bude skládat ze dvou družic MTG-I a jedné MTG-S (Sounding).

Zbývající satelity budou postupně nahrazovat ty dříve vypuštěné, aby byla zajištěna kontinuita dat po dobu nejméně dvou desetiletí.

Mise MTG těží z úspěchu první a druhé generace družic Meteosat, ale bude rychleji nabízet data s vyšším rozlišením a také některá zcela nová data.

Družice MTG-I nesou dvojici zcela nových přístrojů, které budou dodávat vysoce kvalitní data mající za cíl zlepšit předpověď počasí: FCI (Flexible Combined Imager) a první evropský LI (Lightning Imager).

FCI má více spektrálních pásem je schopný snímkovat s vyšším rozlišením ve srovnání s přístrojem SEVI (Spinning Enhanced Visible and Infrared), který se nachází na družicích Meteosat druhé generace (Meteosat Second Generation, MSG).

Naproti tomu LI nabídne zcela novou kapacitu, kterou dosud evropské meteorologické družice neměly. Bude neustále monitorovat více než 80 procent zemského disku na bleskové výboje, k nimž dochází mezi mraky nebo mezi mraky a zemí.

Nový přístroj dovolí detekovat závažné bouře v jejich úvodních fázích, což je klíčové pro vydávání včasných varování. Jeho detektory jsou tak citlivé, že bude schopen detekovat i relativně slabé blesky, a to za plného denního světla.

Družice MTG-I také ponesou dvě menší užitečná zařízené pro sběr dat z vědeckých přístrojů v odlehlých oblastech a pro vyhledávací a záchranné služby (Search and Rescue, SAR) mající schopnost zachytávat tísňové volání.

Na průkopnickou misi MTG-I1 se můžeme těšit již brzy: start je plánovaný na prosinec.

MTG je společným podnikem ESA a organizace Eumetsat. ESA je zodpovědná za definování a implementaci družic MTG plus služby prokury v souvislosti s hardwarem, zatímco organizace Eumetsat je zodpovědná za provoz družice po dobu její životnosti.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky