Začíná nová éra předpovídání počasí

Sdílet:


Družice MTG-I1 (Meteosat Third Generation Imager 1), která má potenciál způsobit revoluci v předpovídání počasí v Evropě, odstartovala na palubě rakety Ariane 5 dne 13. prosince ve 21.30 h středoevropského času (17.30 h času místního) z evropského kosmodromu ve Francouzské Guayaně.

Družice se oddělila z nosné rakety o 34 minut později a následně její signál zachytila pozemní stanice Malindi (Keňa). To svědčilo o tom, že satelit žije a je v dobrém stavu.

MTG-I1 těží z dlouhodobě prospěšného strategického partnerství mezi ESA a Evropskou organizací pro využívání meteorologických družic (European Organisation for the Exploitation of Meteorological Satellites, zkráceně Eumetsat). Je první z nové generace satelitů, které budou poskytovat kritická pozorování pro včasnou detekci a předpovídání vývoje rychle se vyvíjejících bouří, stejně jako pro předpovídání počasí a monitorování klimatu.

Třetí generace meteorologických družice nezaručí pouze kontinuitu dat pro zajišťování předpovědí z geostacionární dráhy během následujících dvou dekád, ale představuje také významné rozšíření stávajících zobrazovacích kapacit a snímkování blesků v téměř reálném čase. To je pro evropské meteorologické družice úplně nová kapacita.

Programový manažer Meteosatu v ESA Paul Blythe to komentuje: „Po více než desetiletí úzké spolupráce a vysokého nasazení všech zapojených vidíme první družici MTG-I na cestě k nebi. Děkuji všem, kdo se na tom podíleli včetně našich přátel v průmyslových týmech napříč Evropou pod vedením Thales Alenia Space France, mého týmu v ESA, který mě od začátku celého podniku nepřestával podporovat a všem naším partnerům.“

„V neposlední řadě musí jít velké poděkování do Arianespace a všem na evropském kosmodromu ve Francouzské Guayaně, kteří jsou za bezproblémovou předstartovní kampaní, která vyvrcholila tímto nádherným vzletem.“

Ředitelka programů pozorování Země v ESA Simonetta Cheliová k tomu dodává: „Jsem extrémně hrdá na to, že mohu být osobně u zrodu nové éry v družicové meteorologii. Chtěla bych osobně poděkovat všem zúčastněným týmům, které věnovaly svůj čas, talent a houževnatost, aby se tato mise stala úspěšnou. Bez vás bychom zde nebyli.“

„MTG byl vyvinutý díky expertíze ESA, Eumetsatu a velmi schopnému evropskému kosmickému průmyslu. Díky inovativnímu návrhu družice a jejímu novátorskému ‘lovci blesků’ posune MTG hranice evropského předpovídání počasí do budoucnosti. Už teď se těším na další desítky let spolupráce s našimi evropskými partnery, zvláště pak s členskými státy ESA podílejícími se na programu MTG, jejichž příspěvek zaručuje, že Evropa zůstává světovým lídrem v oblasti družicové meteorologie. Poděkování patří i Eumetsatu a dalším zapojeným subjektům. Naše spolupráce ukazuje skutečně globálního ducha pozorování planety Země.“

„Meteosat Third Generation je příběh evropského úspěchu. Cílem této investice v řádu miliard eur je poskytovat meteorologickým službám množství přesných informací, s jejichž pomocí pomáhá chránit životy, majetek a infrastrukturu,“ generální ředitel Eumetsatu Phil Evans.

Přesně 34 minut po vzletu se družice MTG-I1 oddělila ve výšce 250 km od Ariane 5, čímž začala automatická postartovní sekvence. Do ní patřilo i rozložení panelů slunečních baterií nebo orientace směrem ke Slunci, kteréžto úkony měly zajistit bezpečnost satelitu.

Po základním oživení družice je plánovaný motorický manévr, který ji má odeslat z úvodní dráhy přechodové ke geostacionární, která je vysoce eliptická, na čistě geostacionární, která je kruhová. Tato fáze bude trvat zhruba pět dní, přičemž se během nich družice dostane do blízkosti svého finálního operačního místa na zeměpisné délce nula přímo nad Pobřežím slonoviny.

Družice MTG-I1 a dva partnerské satelity, které s ní sdílely raketu Ariane 5 – telekomunikační Galaxy 35 a Galaxy 36 společnosti Intelsat – měly dohromady hmotnost blížící se 11 tunám (včetně adaptéru, v němž byly uložené při cestě na orbitu). Jde o hmotnost blížící se rekordní v případě Ariane 5 a letu na geostacionární oběžnou dráhu.

MTG-I1 je první ze šesti družic, které vytvoří celý systém MTG, který bude poskytovat kritická data pro krátkodobou a včasnou detekci potenciálních extrémních meteorologických událostí v příštích dvaceti letech. V plném operačním provozu se mise bude skládat ze dvou družic MTG-I a jedné MTG-S (Sounding).

Družice MTG-I jsou vybaveny dvěma kompletně novými přístroji. Je to jednak FCI (Flexible Combined Imager) a jednak první evropský LI (Lightning Imager), který je určený k získávání dat pro lepší krátkodobé předpovídání počasí.

Inovativní LI bude schopný snímat jednotlivé události spojené s blesky na obloze, a to ve dne i v noci. Je to poprvé, co má geostacionární meteorologická družice schopnost detekovat blesky napříč Evropou, Afrikou a nad přilehlými vodami. Bude neustále monitorovat více než 80 procent zemského disku na bleskové výboje: ať již ty odehrávající se mezi mraky, nebo mezi mraky a zemí.

Přístroj FCI (Flexible Combined Imager) využije dvojici skenovacích služeb, aby vytvořil kompletní obrázek rychle se měnících událostí. Skrze službu skenování celého disku získá přístroj snímek celého zemského disku každých deset minut. A díky rychlé skenovací službě je schopen pořídil snímek Evropy a severní Afriky každých 2,5 minuty.

Data získaná v 16 různých spektrálních pásmech poskytnou přesné informace o ovšem od mraků po vodní páry, od oceánů k lokálním požárům. Snímky dovolí včasné předpovídání závažných meteorologických událostí, čímž dojde k vylepšení základních meteorologických systémů a pochopení meteorologických událostí. Tyto nové přístroje umožní detekovat silné bouře v raných fázích vývoje, takže jsou klíčové pro vydávání včasných výstrah.

Družice MTG-I také nesou dvě menší zařízení pro sběr dat ze senzorů v odlehlých oblastech a pro zachytávání nouzových signálů služeb SAR (Search And Rescue).

Mise MTG vznikla jako společný projekt organizací Eumetsat a ESA. ESA je zodpovědná za vývoj a prokuru šesti družic MTG. Eumetsat pak definuje systémové požadavky, vyvíjí pozemní systémy, zajišťuje startovní služby, provozuje družice a zajišťuje dostupnost dat uživatelům.

Družice MTG vyrábí široké konsorcium evropských firem, které má v čele Thales Alenia Space ve spolupráci s OHB. Inovativní přístroj LI byl vyvinutý společností Leonardo z Itálie. Služby během startu a na oběžné dráze pak poskytuje Telespazio.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky