Začalo sestavování rakety Vega-C před premiérovým letem VV21

Sdílet:


Dne 15. dubna 2022 začala integrace rakety Vega-C pro úvodní let na rampě ZLV (Zone de Lancement Vega) evropského kosmodromu v Kourou (Francouzská Guayana). Stalo se tak instalací prvního stupně P120C. Ten bude zároveň ve dvou či čtyřech exemplářích sloužit jako pomocný motor vyvíjené Ariane 6.

Dne 22. dubna pak následovala instalace mezistupně, což je propojovací prvek mezi prvním stupněm P120C a druhým stupněm Z40.

Pro let VV21 je jako hlavní vynášené zařízení určena družice LARES-2: jde o vědeckou misi Italské kosmické agentury (ASI, Agenzia Spaziale Italiana). Na palubě rakety bude také šest evropských výzkumných družic třídy CubeSat.

Díky úspěchu rakety Vega se členské státy ESA rozhodly v prosinci 2014 na setkání na ministerské úrovni vyvinout silnější Vegu-C. Ta má být odpovědí na rozvíjející se požadavky na vynášení kosmických těles.

Vega-C má nosnost 2,2 t, přičemž základní Vega měla jen 1,5 t. A to na referenční polární dráhu ve výšce 700 km. Stejně tak nabídne větší objem aerodynamického krytu, který lépe pokryje budoucí požadavky zákazníků. A to vše při zachování stávajících dopravních služeb a operačních nákladů.

Státy, které se podílejí na vývoji Vegy-C, jsou: Belgie, Česká republika, Francie, Irsko, Itálie, Německo, Nizozemsko, Norsko, Rakousko, Rumunsko, Španělsko, Švédsko a Švýcarsko.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky