Webbův teleskop na Ariane 5 dorazil na startovací rampu

Sdílet:


Ve čtvrtek 23. prosince opustil pod aerodynamickým krytem rakety Ariane 5 bezpečně uložený Kosmický teleskop Jamese Webba (JWST, James Webb Space Telescope) montážní budovu a vydal se na startovací rampu evropského kosmodromu ve Francouzské Guayaně.

Webbův teleskop, který od umístění pod aerodynamický kryt 17. prosince není vidět, byl po celou dobu pečlivě monitorovaný. Aerodynamický kryt je pro tento účel vybavený speciálním systémem řízení prostředí, který během posledních pozemských dní udržuje observatoř v perfektně řízeném intervalu teploty a vlhkosti.

Raketa Ariane 5 o výšce 53 metrů byla na své mobilní vypouštěcí plošině dopravena po kolejích z hangáru závěrečné přípravy na startovací rampu. Zde budou provedeny finální prověrky a přípravy na vzlet.

K nim patří naplnění nádrží středového stupně Ariane 5 kapalným kyslíkem a kapalným vodíkem skrze potrubí vedoucí startovním stolem.

Na vypouštěcí rampě proběhnou také závěrečné konfigurace elektrických systémů a software. Kosmický teleskop přepne na interní zdroj energie z baterií zhruba 20 minut před startem. V čase 15 minut před vzletem pak bude vydán definitivní souhlas se startem nosné rakety s observatoří.

JWST bude největší a nejsilnější teleskop kdy vypuštěný do vesmíru. V rámci široké mezinárodní spolupráce ESA zajišťuje vypuštění teleskopu za použití rakety Ariane 5. Společně s partnery je ESA zodpovědná za vývoj a kvalifikaci úprav Ariane 5 na misi s Webbovým teleskopem a za zajištění dopravních služeb u společnosti Arianespace.

Webbův teleskop představuje mezinárodní partnerství mezi NASA, ESA a Kanadskou kosmickou agenturou (CSA, Canadian Space Agency).

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky