Webbův teleskop byl umístěný na raketu Ariane 5

Sdílet:


V neděli 11. prosince byl Kosmický teleskop Jamese Webba (James Webb Space Telescope, JWST) umístěný na raketu Ariane 5, která se připravuje ke startu z evropského kosmodromu ve Francouzské Guayaně.

Po příjezdu do budovy finální montáže byl JWST pomalu zvednutý do výšky 40 metrů a následně došlo k jeho opatrnému uložení na vrcholek Ariane 5. Následně technici připevnili adaptér JWST k raketě.

Celá procedura proběhla za přísných bezpečnostních opatření a regulace čistoty, neboť šlo o jednu z nejdelikátnějších operací během celé předstartovní kampaně JWST.

Aby bylo zabráněno jakékoliv kontaminaci, byla kolem JWST instalována průhledná „opona“ o výšce 12 m a průměru 8 m. Tím vzniklo zcela uzavřené prostředí.

Dalším krokem na cestě ke startu bude zapouzdření JWST uvnitř speciálně upraveného aerodynamického krytu Ariane 5.

JWST je největší a nejsilnější teleskop kdy vypuštěný do vesmíru. V rámci široké mezinárodní spolupráce ESA zajišťuje vynesení teleskopu za použití rakety Ariane 5. Společně s partnery je ESA zodpovědná za vývoj a kvalifikaci úprav Ariane 5 na misi s Webbovým teleskopem a za zajištění dopravních služeb u společnosti Arianespace.

Webbův teleskop představuje mezinárodní partnerství mezi NASA, ESA a Kanadskou kosmickou agenturou (CSA, Canadian Space Agency).

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky