Vzhůru k Měsíci: začala lunární výprava Artemis I

Sdílet:


Dnes v 7:47 h středoevropského času CET (6:47 h GMT, 1:47 h času místního) se mise Artemis I vydala k Měsíci na nové raketě NASA SLS (Space Launch System). Ta odstartovala z Kennedyho kosmického střediska na Floridě, přičemž dopravila kosmickou loď Orion s Evropským servisním modulem (European Service Module, ESM) na oběžnou dráhu Země.

Kosmická loď strávila dvě hodiny na této dráze, aby se pak vydala směrem k Měsíci. Je ve výborném technickém stavu a všechny systémy pracují tak, jak mají.

Raketa SLS je nejsilnější kdy postavený nosič, který je navržený pro dopravu kosmické lodi Orion s astronauty a moduly nové stanice Gateway k Měsíci. Testovací let Artemis I je bezpilotní, ale už nyní jsou ve výrobě tři další kosmické lodě. Pro ně dodává hardware více než dvacet firem z deseti evropských zemí.

„Evropský servisní modul a kosmická loď Orion jsou plodem desítky let trvající vynikající spolupráce ESA a NASA,“ konstatuje generální ředitel ESA Josef Aschbacher.

„Od Hubbleova a Webbova kosmického teleskopu přes družici dálkového průzkumu Země Sentinel-6 a Mezinárodní kosmickou stanici až po Artemis. ESA je hrdá na to, že je preferovaným partnerem NASA a že počínaje tímto startem společně zahajují návrat lidstva na Měsíc.“

ESA provedla návrh a dohlížela na vývoj servisního modulu lodi Orion, který bude zajišťovat dodávky vzduchu, elektrické energie a pohon. Podobně jako lokomotiva táhne vagóny s cestujícími a zajišťuje energii, tak i Evropský servisní modul (European Service Module, ESM) veze Orion k Měsíci a zpět.

„Spolupráci na programech Orion a ESM jsme zahájili v roce 2013, přičemž dnešní start je vyvrcholením celého projektu. Na druhé straně ovšem jde pouze o začátek mise Artemis I a našich mnohem větších lunárních ambicí,“ konstatuje ředitel ESA pro pilotovaný a robotický průzkum David Parker.

„V následujících letech se můžeme těšit na starty evropských modulů, které budou tvořit páteř nové mezinárodní stanice Gateway, stejně jako na cesty astronautů ESA daleko za oběžnou dráhu Země. A také na Evropana na Měsíci před koncem této dekády.“

Mise Artemis I představuje pro loď Orion s modulem ESM 26denní cestu k Měsíci a zpět. Stráví zhruba týden na oběžné dráze Měsíce, kde bude ESM průběžně zažehovat svých 33 motorů. To proto, aby byl Orion na správné dráze a aby udržoval nejvýhodnější polohu pro získávání energie ze Slunce kvartetem 7 metrů dlouhých slunečních baterií.

ESM také zajišťuje udržování správné teploty kosmické lodi a nese nádrže paliva plus okysličovadla pro motory. Během budoucích misí Artemis ponese ESM zásoby vzduchu a vody pro astronauty pracující v modulu Orion.

V průběhu celé mise jsou přítomni specialisté ESA v technickém středisku organizace v nizozemském ESTECu (European Space Research and Technology Centre), aby mohli kdykoliv poskytnout odborný názor a hluboké znalosti Evropského servisního modulu do hlavního řídicího střediska v Johnsonově kosmickém středisku NASA (Houston).

Mise Artemis I bude zakončena přistání na vln Tichého oceánu nedaleko pobřeží Kalifornie. Evropský servisní modul se oddělí a bezpečně shoří v atmosféře bezprostředně před tím, než návratový modul lodi Orion vstoupí do hustých vrstev atmosféry.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky