Výzva: pošlete své zařízení do vesmíru na palubě první rakety Ariane 6

Sdílet:


ESA nabízí příležitost pro náklady a experimenty, aby se svezly na palubě prvního letu nové rakety Ariane 6 plánovaného na rok 2022. Zájemci by měli kontaktovat ESA do 15. listopadu.

Nosná raketa nové generace ESA Ariane 6 je navržena tak, aby pokračovala v zajištění přístupu do vesmíru pro Evropu. Z evropského kosmodromu ve Francouzské Guayaně bude schopná realizovat prakticky všechny typy misí. Ariane 6 přitom má dvě varianty: Ariane 62 vybavenou dvěma pomocnými motory a Ariane 64, která jich nese kvarteto.

Při prvním letu bude použita Ariane 6 v konfiguraci s dvěma pomocnými motory a krátkým aerodynamickým krytem. ESA využije palubní nosič schopný nést experimenty o hmotnosti 80 kg a uvolnit náklad o hmotnosti až 800 kg.

Pod zodpovědností ESA poslouží tento start k celkové kvalifikaci systému Ariane 6, a to včetně nosiče, pozemní infrastruktury a operací. To vše od startovní kampaně do oddělení nákladu a následného zbavení se horního stupně až do okamžiku zániku v atmosféře. Tím dojde k minimalizaci kosmického odpadu.

Toto oznámení o příležitosti (AoO, Announcement of Opportunity) je prioritně, ovšem nikoliv výhradně, určeno evropským komerčním a institucionálním kandidátským misím. Návrhy z členských států ESA podílejících se na programu Ariane 6 budou mít přednost: jde o Belgii, Českou republiku, Francii, Irsko, Itálii, Německo, Nizozemí, Norsko, Rakousko, Rumunsko, Španělsko, Švédsko a Švýcarsko.

Ariane 6 je projekt řízený a financovaný Evropskou kosmickou agenturou. ArianeGroup je autorita odpovědná za její návrh a zároveň představuje hlavního průmyslového kontraktora celého nosného systému. Francouzská kosmická agentura CNES je hlavním kontraktorem pro vývoj vypouštěcího zařízení pro Ariane 6 na evropském kosmodromu ve Francouzské Guayaně. Arianespace má na starosti komerční využití Ariane 6.

Jakákoliv organizace mající zájem, nechť se registruje u ESA skrze portál esa-star, aby mohla vyjádřit svůj zájem. Informace o tom, kterak se u ESA registrovat a jak funguje portál esa-star jsou k dispozici (anglicky) v sekci „How to do section“ na portálu „Business with ESA“.

Další informace o tomto Oznámení příležitosti jsou dostupné na „Interact 7“ v registraci ESA-star. Zaregistrujte se a získáte tak přístup k detailnějším informacím.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky