Velitelská role pro astronauta ESA Andrease Mogensena

Sdílet:


Astronaut ESA Andreas Mogensen se během své mise Huginn stane velitelem Mezinárodní kosmické stanice. Stane se tak šestým Evropanem v této roli.

Astronaut ESA Andreas Mogensen poletí na kosmickou stanici jako člen posádky Crew-7, když bude pilotem lodi Crew Dragon (SpaceX). Stane se velitelem základní posádky ISS Expedice 7.

Andreas Mogensen se stane nejdéle sloužícím evropským velitelem poté, co v srpnu na stanici dorazí. Velet má po dobu pěti měsíců až do chvíle, kdy se počátkem roku 2024 vrátí zpět na Zemi. Andreas Mogensen převezme velení od kosmonauta Roskosmosu Sergeje Prokopjeva, který stanici vedl od 12. října 2022. Prokopjev přitom převzal velení od astronautky ESA Samanthy Cristoforettiové.

„Je to pro mě velká čest stát se příštím velitelem Mezinárodní kosmické stanice. Těším se, až převezmu zodpovědnost a zajistím bezvadný pobyt pro všechny členy posádky během výpravy s pořadovým číslem 70,“ komentuje Andreas Mogensen.

Kromě členů posádky Crew-7 budu Expedici 70 tvořit astronautka NASA Loral O’Haraová a kosmonauti Roskosmosu Oleg Kononěnko and Nikolaj Čub. Ti dorazí později.

Předání žezla

Změna na pozici velitele kosmické stanice nastává typicky několik dní před tím, než se stávající velitel vrací na Zemi a je realizována při tradičním ceremoniálu. Setkají se všichni členové posádky a odcházející velitel pronese řeč, přičemž předá symbolický klíč od kosmické stanice novému veliteli. Ten opět pronese řeč o své nové zodpovědnosti.

Jakožto velitel kosmické stanice bude mít Andreas Mogensen za úkol zajistit bezpečnost, zdravotní stav a pohodu posádky ISS, přičemž musí usměrňovat posádku tak, aby pracovala jako jeden tým. Dále bude spolupracovat s letovým ředitelem na Zemi na aktivitách a provozu stanice.

„Je úžasné, že právě Andreas Mogensen bude příštím velitelem na palubě Mezinárodní kosmické stanice. Je to ocenění jeho tvrdé práce. Což je ostatně i jeho jmenování pilotem lodi Crew Dragon. Těším se, že Andreas Mogensen dosáhne nových výšin na své misi Huginn,“ komentuje generální ředitel ESA Josef Aschbacher.

Ti, kteří jej předešli

Mezinárodní kosmická stanice má svého velitele od první expedice v říjnu 2000. Tehdy se jím stal americký astronaut William Shephard. Od té doby měla ISS 73 velitelů s tím, že někteří kosmonauti tuto pozici zastávali opakovaně. Andreas Mogensen půjde ve šlépějích evropských velitelů stanice: předešla jej Samantha Cristoforettiová, Thomas Pesquet, Luca Parmitano, Alexander Gerst a Frank De Winne.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky