Úvodní let Ariane 6 se uskuteční 9. července

Sdílet:


Premiérový start rakety Ariane 6 je plánovaný na 9. července 2024 z evropského kosmodromu ve Francouzské Guayaně. Uvedl to na aerosalónu ILA 2024 generální ředitel ESA Josef Aschbacher.

Společně s ním byli během oznámení data na pódiu další významní partneři z Ariane 6 Task Force: ředitel ArianeGroup Martin Sion, ředitel CNES Philippe Baptiste, ředitel Arianespace CEO Stéphane Israël a generální ředitel německé DLR Walther Pelzer.

Ariane 6 je nový evropský kosmický dopravní systém, který má nahradit extrémně úspěšnou předchůdkyni, raketu Ariane 5. Modulární a agilní Ariane 6 má restartovatelný horní stupeň, který dovoluje vynesení několika misí na různé oběžné dráhy během jediného letu.

Generální ředitel ESA Josef Aschbacher k tomu řekl: „Ariane 6 představuje novou éru autonomního a univerzálního evropského kosmického cestování. Silná raketa je výsledkem mnoha let tvrdé a vynalézavé práce tisíců lidí napříč Evropou a jakmile odstartuje, obnoví nezávislý evropský přístup do vesmíru. Jsem potěšen, že mohu oznámit datum prvního pokusu o start, který se uskuteční 9. července. Chtěl bych poděkovat všem týmům za neúnavnou práci, spolupráci a zápal během posledního úseku příprav, během předstartovní kampaně. Ariane 6 je evropská raketa odpovídající potřebám dneška a připravená se přizpůsobit našim budoucím ambicím.“

Pro vývoj Ariane 6 je ESA architektem kosmického systému, kdy pracuje s hlavním kontraktorem ArianeGroup na vývoji nosiče a s francouzskou kosmickou agenturou CNES na vývoji pozemního segmentu. ESA je operátorem zodpovědným za premiérový let, všechny následující mise uskuteční jako poskytovatel služeb společnost Arianespace. Ta zároveň bude nabízet a provozovat Ariane 6 pro institucionální a komerční zákazníky.

„Oznámení data prvního letu Ariane 6 znamená, že se dostáváme do poslední části předletové kampaně a plně se soustředíme na dokončení posledních kroků. Let bude představovat vyvrcholení roků vývoje a testování týmy v ArianeGroup a partnery napříč celou Evropou. Bude dláždit cestu pro komerční provoz a výrazné zvýšení letové frekvence v následujících dvou letech. Ariane 6 je silná, univerzální a škálovatelná raketa, která zajistí nezávislý evropský přístup do vesmíru,“ doplňuje ředitel ArianeGroup Martin Sion.

„Jak již bylo řečeno, oznámení o termínu úvodního letu Ariane 6 z Guayanského kosmického střediska je kritickým krokem směrem k evropské suverenitě v oblasti přístupu do kosmického prostoru. Dosažení tohoto data bylo možné díky kolosálnímu úsilí všech zapojených stran. Chtěl bych vyzdvihnout kolektivní snahu při překonávání nástrah v uplynulých měsících. A nyní k finálnímu termínu vzletu: Evropa je připravena na start; všichni společně stojíme za Ariane 6,“ prohlásil ředitel CNES Philippe Baptiste. 

„S třiceti záznamy v naší knize objednávek si Ariane 6 už získala důvěru institucionálních a komerčních zákazníků. Už teď se připravujeme na druhý start Ariane 6 před koncem roku, poté chceme co nejrychleji dosáhnout operační frekvence deseti startů za rok. To pro Arianespace a naše partnery představuje velkou výzvu,“ dodává ředitel Arianespace Stéphane Israël.

Na evropském kosmodromu ve Francouzské Guayaně už bylo na palubní adaptér Ariane 6 instalováno několik nákladů pro první letu. Dalším významným mezníkem v přípravě bude zkušební tankování a odpočítávání. Jakmile bude provedeno, tak operační skupina Ariane 6 oznámí podrobnosti týkající se premiérového letu.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky