Úvodní kombinované testy napodobily vzlet Ariane 6

Sdílet:


Úvodní kombinované testy Ariane 6 v Latesys v Fos-sur-Mer (Francie) simulovaly okamžik vzletu, kdy se obslužná ramena oddělují od startující rakety.

Tyto testy jsou částí kritické cesty směrem k prvnímu letu nové evropské rakety Ariane 6. Ověřují rozhraní a mechanické chování během rozdělování částí komplexního kryogenního propojovacího systému. Mnohem rozsáhlejší testy ovšem budou uskutečněny přímo na evropském  kosmodromu v Kourou (stát Francouzská Guayana), přičemž při nich budou využité kapalné látky.

Kryogenní propojovací systém zásobuje nosič na startovací rampě během odpočítávání ke startu.

„Pupeční sňůry“ z obslužných ramen zajišťují natankování Ariane 6 pohonnými látkami, udržují správný tlak v nádržích rakety, pomáhají ochladit motory před zážehem a obecně udržují nosič v optimální kondici až do okamžiku startu. Stejné konektory pak dovolují bezpečně vypustit pohonné látky z rakety v případě, že je start odvolaný.

„V okamžiku vzletu je naprosto zásadní, aby spojení mezi nosnou raketou a startovací rampou bylo rychle a spolehlivě rozpojeno a odtaženo do dostatečné vzdálenosti,“ vysvětluje manažer programu přípravy budoucích startů Luis Escudero. 

„Dojde k aktivaci pyrotechnických aktuátorů, což umožní propojovacím kabelům bezpečné oddělení od Ariane 6. Podpůrné nosníky, které drží horní spoje se pak odklopí horizontálně směrem od rakety. Padesátitunové protizávaží uvnitř konstrukce – těžké jako keporkak – tento pohyb urychlí.“

„Současně se uzavřou ocelová dveře na ministrožárech u paty Ariane 6 na startovací rampě, aby byly před spalinami z motorů chráněné konektory.“

„A toto vše se odehrává ve zlomku sekundy s vysokou přesností a v přesně synchronizované sekvenci.“

Konstrukce startovací rampy je zásadním vylepšením v případě Ariane 6. Čas odpojení je nyní mnohem kratší než v případě Ariane 5. Což znamená, že celá sekvence může proběhnout v absolutně poslední možný moment odpočítávání, což snižuje šanci na zbytečné odpojení v případě odvolání startu.

V uplynulých měsících byla v Latesys pod dohledem CNES a za podpory ArianeGroup provedena řada testů majících za cíl ověřit rozpojovací a odklápěcí funkce mechanických systémů startovací rampy, stejně jako další prvky mezi rampou a nosičem. Kromě toho došlo k ověření mechanických zatížení.

Tyto testy zahrnovaly činnost kryogenních ramen propojujících horní stupeň Ariane 6, minivěže na startovací plošině zajišťující propojení se spodním stupněm a další spoje Ariane 6.

ESA na tyto testy dohlížela a jejich výsledky analyzovala, aby ověřila funkci kryogenního propojovacího systému.

Po těchto zkouškách byly komponenty rozmontovány a následně budou odeslány do Kourou k integraci se startovací rampou. Tady budou znovu sestaveny a otestovány v kombinaci s kryogenními systémy, jejichž pomocí budou dodávat kapalný kyslík a kapalný vodík nosné raketě.

Po několika měsících kombinovaných testů bude následovat technická kvalifikace startovací rampy, po níž bude se uskuteční premiérový let Ariane 6.

„Dokončení těchto testů je důležitým článek v řetězci, který nás vede vpřed ke kombinovaným zkouškám ve Francouzské Guayaně. Je to velmi důležitý krok na cestě k Ariane 6,“ komentuje manažer startovních systémů Ariane 6 Pier Domenico Resta.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky