Umění pro Artemis

Sdílet:


Příští pilotovaná kosmická loď, která se vydá k Měsíci, bude Orion od NASA. Její nedílnou součástí je servisní modul ESA ESM (European Service Module). Program Artemis, jehož jsou součástí, má za cíl dopravit lidstvo k Měsíci v rámci udržitelného průzkumu a Evropa u toho nebude chybět. ESA chce oslavit první misi plánovanou na letošní rok a zároveň připomenout, kterak je Měsíc významný pro historii lidstva, a tak se spojila se školami uměleckými a zaměřeným na digitální design, aby zapojila nové umělce a jejich vizi do lunárního průzkumu.

Coby jediné mimozemské místo, které měli lidé možnost z bezprostřední blízkosti v historii zkoumat, zaujímá Měsíc výjimečné postavení ve světových kulturách. Program Artemis, který je sám pojmenovaný po starořecké bohyni Měsíce, má za cíl vrátit člověka zpět na naši jedinou přirozenou družici a jako takový se bezesporu odrazí i v populární kultuře.

ESA se nyní spojila s osmi uměleckými školami napříč celou Evropou a vyzvala jejich studenty, aby vytvořili umění inspirované programem Artemis, lunárním průzkumem a Evropským servisním modulem, který bude zajišťovat energii, pohon, vodu a vzduch pro astronauty na palubě lodi Orion.

Studenti vytvořili 22 uměleckých děl, která budou postupně v následujících měsících zveřejňována na blogu projektu Orion. Umělci z mnoha kulturních prostředí za použití různých technik přemýšleli o tom, co znamená pilotovaný let na Měsíc a dále.

Všechna díla budou vystavena v Brémách (Německo) v době první mise programu Artemis, která je v plánu na letošní rok.

Porota složená ze zástupců uměleckého světa, ESA a průmyslových partnerů, kteří staví Evropský servisní modul, vybere dílo, které bude vyobrazeno na kontejneru, v němž bude dopraven třetí servisní modul z integrační haly společnosti Airbus v Brémách do Kennedyho kosmického střediska na Floridě.

Třetí Evropský servisní modul je aktuálně vyráběný a bude nasazený na letu, který znovu dopraví člověka na Měsíc – poprvé od misí Apollo v sedmdesátých letech.

Školy, které se zapojily do programu Umění pro Artemis (Art for Artemis) jsou: Les Beaux-arts de Paris v Paříži (Francie), Kristiania v Oslu (Norsko), UCM v Madridu (Španělsko), Basel Art Institute v Basileji (Švýcarsko), Media College v Amsterodamu (Nizozemsko), Comics School v Turíně (Itálie), Hochschule Darmstadt v Darmstadtu (Německo) a Forsbergs Skolan ve Stockholmu (Švédsko).

Každá ze škol představovala jednu z deseti zemí v Evropě, které dodaly součástky nebo poskytly služby při návrhu a stavbě Evropského servisního modulu.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky