Umění pro Artemis: komise rozhodla

Sdílet:


V rámci projektu Art for Artemis (Umění pro Artemis) předložili studenti designu a multimédií z celé Evropy svá díla, která doprovodí na cestě přes oceán Evropský servisní modul pro první let astronautů na Měsíc v rámci programu Artemis. Komise vybrala dvě díla z 24 předložených z osmi škol.

Komisi tvořili zástupci ESA Philippe Berthe a Stefaan De Mey, programový manažer společnosti Airbus Didier Radola a zástupci vysoké školy Politechnico di Milano Annalisa Dominoniová a Benedetto Quaquaro.

Komise konstatovala: „Jsme ohromeni rozmanitostí uměleckých děl a jejich tematickým rozkročení, které podporuje mezinárodní spolupráci při pilotovaném průzkumu Sluneční soustavy.“

Jedno z vybraných děl vytvořila Tessa Kugelová z Francie: „Studium exoplanet byla moje vysněná práce již od dětství a tvorba umění ve spolupráci s ESA mi umožnila se s ní znovu spojit.“

Druhé vybrané umělecké dílo je výtvorem čtyřčlenného studentského týmu ze Švédska. „V našem díle pro projekt Umění pro Artemis jsme chtěli využít prvky časové smyčky, komunity a spolupráce. Zároveň jsme chtěli inspirovat každého, kdo uvidí naše dílo – doufáme, že zvláště mladší generaci budoucích kosmických průzkumníků.“

Všech 24 předložených děl bude vystaveno ve Waterfront (Brémy) během mise Artemis I. Rozhovory s umělci a fotografie uměleckých děl ve vysokém rozlišení jsou k dispozici na blogu ESA Orion.

Školy, které se zapojily do programu Umění pro Artemis (Art for Artemis) jsou: Les Beaux-arts de Paris v Paříži (Francie), Kristiania v Oslu (Norsko), UCM v Madridu (Španělsko), Basel Art Institute v Basileji (Švýcarsko), Media College v Amsterodamu (Nizozemsko), Comics School v Turíně (Itálie), Hochschule Darmstadt v Darmstadtu (Německo) a Forsbergs Skolan ve Stockholmu (Švédsko).

Třetí Evropský servisní modul bude dopravený z integrační budovy společnosti Airbus v německých Brémách do budovy Neil Armstrong Operations and Checkout v Kennedyho kosmickém středisku, což je zařízení NASA.

Během dopravy na letiště ve speciálním na míru vyrobeném kontejneru bude tento vyzdobený dvojicí uměleckých děl. Mezitím se už ale chystá další mise: minulý týden dorazila do Brém kostra pro výpravu Artemis IV, která dopraví první evropský modul I-Hab k lunární orbitální základně Gateway.

První Evropský servisní modul se nachází na vrcholku obří lunární rakety a je připravený na let k Měsíci coby součást kosmické lodi Orion. Raketa a Orion nyní procházející závěrečnými zkouškami, přičemž jsou připraveny ke startu plánovanému na závěr letošního roku.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky