Uchazeči o pozici o astronauta jsou žádáni o trpělivost – jejich počet předčil očekávání

Sdílet:


Čekatelé na výsledky výběrového řízení kandidátů na kosmonauty ESA jsou vyzváni k trpělivosti: podáno totiž bylo rekordních 23 tisíc přihlášek v rámci programů „Astronaut“ a „Astronaut (se zdravotním omezením)“. Toto číslo tak výrazně překonalo nejoptimističtější očekávání ESA.

Vedoucí kosmického lékařství ve středisku ESA EAC (European Astronaut Centre) Guillaume Weerts je členem týmu, který má na starosti výběr kosmonautů. Uvádí, že množství přihlášek je pozitivním indikátorem zájmu o kosmické aktivity v Evropě, ovšem nějaký čas bude trvat, než se jimi podaří „prokousat“.

„V ESA pevně věříme, že každá přihláška by měla dostat pozornost, kterou si zaslouží. Díky významnému počtu přihlášek tak jejich zpracování zabírá mnohem více času, než jsme předpokládali,“ vysvětluje Guillaume Weerts.

„Po dokončení předběžného prověřování jsme zjistili, že některé aplikace nesplňují požadavky kladené na přihlášení. Tito uživatelé byli okamžitě informováni. Ovšem více než 80 procent ze zbývajících přihlášek je stále v procesu revize,“ dodává obchodní partner pro lidské zdroje Antonella Costa.

Dalším krokem pro úspěšné kandidáty bude pozvání k celodennímu testování v některém ze zařízení v Evropě. Tento krok už začal a bude trvat do konce letošního roku. Kandidáti jsou zváni postupně kvůli množství práce související s tímto krokem a potřebě brát v úvahu cestovní restrikce spojené se současnou pandemií.

„Pokud jste zatím nebyli pozváni, neznamená to, že se s vámi už nepočítá. Žádáme vás o trpělivost, protože přihlášky průběžně zpracováváme a rozesíláme pozvánky,“ doplňuje Antonella Costa.

„Opravdu chceme poděkovat každému, kdo se přihlásil. Plně chápeme, jak důležité jsou tyto přihlášky pro kandidáty a pracujeme na tom, abychom každému přihlášenému byli schopni sdělit výsledek co nejdříve.“

V rámci revidovaného rozpisu procesu se předpokládá, že všichni kandidáti budou na výstup ze své přihlášky upozorněni nejpozději do konce listopadu 2021.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky