Systém Galileo doplnily dvě nové družice

Sdílet:


Evropský družicový navigační systém Galileo má na oběžné dráze dvě další družice, které byly vypuštěny pomocí rakety Falcon 9 (SpaceX). Stalo se tak v neděli 28. dubna ve 2:34 h středoevropského času. Díky třiceti družicím, jež jsou nyní na oběžné dráze, představuje Galileo expandující sestavu, zvyšuje spolehlivost, robustnost a přesnost, z čehož těží miliardy uživatelů na světě.

Galileo je dnes nejpřesnějším družicovým navigačním systémem a zároveň největší evropskou konstelací družic. Operační je od roku 2016. Galileo zcela mění oblast železniční či námořní dopravy, zemědělství, finančních časových služeb nebo záchranných operací.

Závisí na něm mnoho strategických sektorů: už dnes 10 procent ročního HDP Evropské unie závisí na družicové navigaci a toto číslo průběžně roste. Od stanovení správné cesty přes podporu vyhledávacích a záchranných aktivit až po poskytnutí ultrapřesných časových značek pro všechny možné institucionální a komerční aplikace, je Galileo integrální součástí našich každodenních životů.

Od počátku programu bylo pro systém Galileo vypuštěno otestováno ESA a evropským průmyslem 38 družic. Z nich byly čtyři ověřovací a 26 plné operační kapacity. Celkem byly vypuštěny při dvanácti startech.

Ke startu nejnovějšího páru družic došlo pouze několik dní po začátku vysílání nových signálů PRS (Public Regulated Service). Tato zašifrovaná navigační služba je navržena speciálně pro autorizované vládní uživatele a citlivé aplikace. Tím se podílí na růstu evropské autonomie a odolnosti v kritické oblasti družicové navigace.

Zbývajících osm družic Galileo první generace je připraveno ke startu v dohledné době. Poté se ke konstelaci někdy v roce 2026 začnou díky raketě Ariane 6 přidávat družice generace druhé (Second Generation, G2). ESA coby autorita odpovídající za návrh a vývoj systému spolupracuje s evropským průmyslem na vývoji družic G2, které přinesou do flotily díky svým pokročilým funkcím revoluční změny. Družice G2 budou využívat elektrický pohon a mnohem silnější navigační anténu, větší množství lepších atomových hodin a plně digitální palubní vybavení.

O systému Galileo

Galileo je dnes nejpřesnějším navigačním družicovým systémem, který obsluhuje přes čtyři miliardy uživatelů chytrých telefonů. A to od zahájení provozu služby OS (Open Service) v roce 2016. Všechny chytré telefony na společném evropském trhu jsou prodávané s garancí možnosti využívání systému Galileo. Krom Galileo představuje významného hráče na poli nových služeb v železniční či námořní dopravě, zemědělství, finančních časových službách nebo záchranných operacích.

Galileo je klíčový program financovaný Evropskou unií a řízený Evropskou komisí. Už od jeho ustanovení ESA vede návrh, vývoj a kvalifikaci kosmického a pozemního segmentu, stejně jako zajišťuje nákup dopravních služeb na oběžnou dráhu. V zodpovědnosti ESA jsou také výzkumné a vývojové aktivity týkající se budoucnosti programu Galileo, a to v rámci programu EU Horizon Europe. Agentura EUSPA (EU Agency for the Space Programme) pak funguje jako poskytovatel služeb, dohlíží na obchodní záležitosti a řeší potřeby uživatelů.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky