Švédsko se chystá poslat astronauta ESA na Mezinárodní kosmickou stanici

Sdílet:


Na Kosmickém sympóziu v Colorado Springs (ISA) dne 18. dubna ESA podepsala dopis o zájmu se Švédskou národní kosmickou agenturou o záměru poslat astronauta ESA na návštěvu Mezinárodní kosmické stanice v rámci mise připravené společností Axiom.

Let a jména astronautů jmenovaných na misi musí být nejprve odsouhlasena partnery programu Mezinárodní kosmické stanice, stejně jako provozovatelem komerčního letů, firmou Axiom.

Generální ředitel ESA Josef Aschbacher po podepsání dopisu o zájmu uvedl: „Politika astronautů ESA byla připravena přesně s ohledem na tyto příležitosti, kdy je možné realizovat komerční lety. Procházíme přerodem evropského přístupu do vesmíru a diverzifikací kosmického trhu.“

„Osobně doufám, že již brzy uvidím více Evropanů uvnitř kosmické laboratoře ESA Columbus na Mezinárodní kosmické stanici.“

Záměrem je poslat astronauta ESA, který poletí se společností Axiom jako projektový astronaut a začne výcvik ve středisku astronautů ESA. Přitom ambiciózní vědecký a vzdělávací program pro desetidenní misi na Mezinárodní kosmickou stanici připraví ESA a Švédská národní kosmická agentura.

ESA poskytne pro tuto misi posádku, stejně jako podepíše dohodu se společností Axiom. Dále připraví implementaci mise a její operační podporu, bez níž je realizace nemožná. Švédská národní kosmická agentura bude jednat přímo s Axiomem o realizaci tohoto letu.

V listopadu loňského roku ESA oznámila jmenování profesionálních a rezervních astronautů i para-astronauta na Radě ESA na ministerské úrovni.

Pět profesionálních astronautů ESA začalo minulý měsíc s výcvikem ve středisku EAC (European Astronaut Centre) v Německu.

Švédská národní kosmická agentura zastupuje Švédsko v ESA a většina švédského kosmického rozpočtu je investována právě do programů ESA. Coby členská země ESA má Švédsko přístup k vědecké a technologické bázi plynoucí z mezinárodních kosmických projektů.

ESA, Švédská národní kosmická agentura a švédská vláda plánují později uskutečnit tiskovou konferenci o misi a jmenování posádky. Stane se tak ve chvíli, kdy bude jméno astronauta potvrzeno mezinárodními partnery projektu ISS a společností Axiom.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky