Studium uzdravování zranění v hypergravitaci

Sdílet:


Tým studentů ze SCK•CEN (Belgické jaderné výzkumné středisko) ve městě Mol začal 27. září svoji hypergravitační výzkumnou kampaň na velké centrifuze ESA LDC (Large Diameter Centrifuge) v nizozemském středisku ESTEC. Své experimenty pak úspěšně dokončil 1. října.

LDC má průměr 8 metrů a je schopná vytvářet hypergravitační prostředí v rozsahu 1 až 20g během otáčení centrifugy. LDC poskytuje výzkumnou platformu pro vědce, kteří zkoumají vazby mezi různými úrovněmi gravitace a experimentálními výsledky. Zjištěné výstupy mohou být spárovány s výsledky mikrogravitačního výzkumu, aby bylo možné zkoumat širší spektrum gravitačních efektů.

Tým zkoumá, jaká úroveň hypergravitace je potřeba k urychlení hojení ran ve vzorcích tkání, které byly vystavené simulované mikrogravitaci. Při běhu programu „Spin Your Thesis!“ (SYT) se tým naučil kterak navrhnout, vyrobit a provozovat experiment v zařízení ESA. Tým navíc provedl koordinaci, logistiku a projektové řízení: a to vše s důrazem na efektivní provedení experimentu. Výsledkem těchto aspektů byla mimořádná zkušenost pro zapojené studenty.

Tým se skládá ze tří studentů: dva jsou doktorandi a jeden inženýr. Tým zkoumal vliv hypergravitace na uzdravování poškozených monovrstev fobroblastů. Buňky přitom nejprve procházejí simulovaným léčením v mikrogravitaci. To je prováděno za použití stroje RPM (Random Positioning Machine) s přidáním stresového hormonu kortizolu, což má napodobovat stres jako u kosmonautů. Poté jsou buňky vystaveny působení hypergravitace na úrovních 10g a 20g. Tým doufá, že najde spojení mezi rychlostí uzdravování a vystavení buněk hypergravitaci.

Dokončení kampaně znamenalo pro tým důležitý mezník a nadšení z něj je patrné. „Šlo o zkušenost, kterou nikdy nezapomeneme,“ uvedl jeden z členů týmu poslední den kampaně. I tak ale zbývá ještě velké množství práce. Data shromážděná během hypergravitačního experimentu je totiž potřeba analyzovat a dokumentovat.

Zaměstnanci pracující v LDC a v ESA Akademii rádi pracují se studenty a sledují růst jejich projektů přes prvotní návrhy až po dokončení a publikování. „Každoročně přináší program Spin Your Thesis! nové studenty kteří jsou doslova hladoví po tom, aby na této centrifuze mohli vykonávat špičkovou vědu,“ uvádí programový koordinátor pro univerzitní studentské experimenty Nigel Savage. „Jejich bezbřehé nadšení je až nakažlivé. Rádi uděláme cokoliv, abychom jim pomohli dosáhnout jejich snů. Jsme si jistí, že jejich první ‘profesionální’ setkání má na ně a jejich rozhodnutí pokračovat ve výzkumu spojeném s gravitací pozitivní dopad.“

Poté, co FORTE v následujících měsících dokončí svůj experiment, uzavře se celá kampaň SYT! 2021. Už nyní je ale otevřená výzva k podání návrhů na nadcházející kampaň SYT! 2022. Pokud máte nápad na nějaký experiment, který by bylo možné uskutečnit v hypergravitaci v rámci kampaně SYT, klikněte zde a získejte tak šanci provést svůj výzkum na LDC.

Informace o dalších program ESA Academy najdete zde (v angličtině).

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky