Středový stupeň rakety Ariane 6 je připravený k montáži

Sdílet:


Dolní stupeň nosiče nové generace Ariane 6 ESA byl instalovaný na montážní linku evropského kosmodromu – hned za stupeň horní. V nejbližší době pak oba dva horizontálně položené stupně vytvoří kompletní stupeň středový a Ariane 6 tak bude moci zahájit kombinované testy na startovací rampě.

Příjezd středového stupně Ariane 6 z Evropy do Francouzské Guayany je důležitým mezníkem a zároveň vzrušujícím krokem na cestě k premiérovému letu. Ovšem stejně tak dovoluje zahájení kombinovaných zkoušek. Od příjezdu až po zkušební zážeh motoru na rampě budou operační procesy přesně kopírovat předstartovní kampaň Ariane 6.

Dolní stupeň pochází z továrny ArianeGroup v Les Mureaux (Francie). Vybavený bude dvěma nebo čtyřmi pomocnými motory na tuhé pohonné hmoty. Má za úkol pohánět Ariane 6 v úvodní fázi letu, přičemž jeho motor bude mít tah ve vakuu 135 t. Stupeň je vybavený motorem Vulcain 2.1 na kapalné pohonné látky: jde o modernizovaný motor odvozený z Vulcainu 2 používaného na Ariane 5.

Horní stupeň Ariane 6, který byl postavený společností ArianeGroup v závodě v Brémách (Německo), umožní raketě dosáhnout hned několika cílových orbit během jedné mise, takže najednou může být neseno vícero nákladů.

Dvojice stupňů dorazila lodí do Francouzské Guayany 17. ledna 2022.

Nadcházející testy ověří všechna rozhraní a funkce rakety Ariane 6 a pozemního vybavení na novém vypouštěcím komplexu na kosmodromu. Dosažení této fáze aktivit je výsledkem intenzivní práce ESA a jejích partnerů jak v Evropě, tak na samotném evropském kosmodromu.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky