Středové stupně první rakety Ariane 6 jsou v integračním hangáru

Sdílet:


V hangáru BAL (Bâtiment d’Assemblage Lanceur) pro sestavování nosných raket na evropském kosmodromu se potkaly oba středové stupně – první a druhý – pro premiérovou raketu Ariane 6. S jejím prvním letem se aktuálně počítá v červnu 2024. Jakmile budou oba stupně sestavené do jednoho kompletu, čeká je doprava na startovací rampu.

Jakmile budou na rampě, dojde v mobilní montážní budově k překlopení obou stupňů z horizontální do vertikální polohy. Následně budou doplněné o dvojici pomocných motorů. Pak dojde k instalaci vynášeného užitečného zařízení a jeho zapouzdření do dvoudílného aerodynamického krytu.

Stupně dorazily na evropský kosmodrom na novátorské hybridní lodi Canopée 21. února po dvoutýdenní transatlantické plavbě z pevninské Evropy.

Ariane 6 je raketa zcela nové konstrukce, která vychází z úspěšného evropského modelu těžkého nosiče Ariane 5. Díky schopnosti restartu u horního stupně Ariane 6, získá Evropa schopnost vypouštět vícero zařízení na různé dráhy najednou. Nezávislá schopnost dosáhnout oběžné dráhy Země nebo meziplanetárních trajektorií podporuje evropské navigační projekty, programy dálkového průzkumu Země nebo vědecké či bezpečnostní programy. Pokračující vývoj evropských kosmických dopravních kapacit je daný dlouhodobým nasazením tisíců talentovaných lidí pracujících ve 22 členských státech ESA.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky