Startupy využívající kosmické technologie mohou nově z podnikatelského inkubátoru ESA BIC získat podporu až ve výši 200 tisíc euro 

Sdílet:


V letošním roce vybere inkubátor Evropské kosmické agentury ESA BIC další startupy, které získají finanční a odbornou pomoc při rozjezdu svého podnikání. Díky propojení s projektem Technologická inkubace mohou nově vybrané projekty získat podporu až ve výši 200 tisíc EUR, místo dosavadních 50 tisíc EUR. Oba programy spravuje agentura CzechInvest.

„Díky propojení obou programů můžeme podporu Evropské kosmické agentury navýšit o národní zdroje a rozvoj inovativních firem v Česku tak zefektivnit na maximum. Kosmické startupy tím navíc získají přístup do celé naší startupové sítě a vesmírné odvětví se ještě více propojí s dalšími sektory, kterým se v rámci Technologické inkubace věnujeme. Jedná se například o mobilitu či Tech4Life, pod kterou patří jak obrana tak ochrana zdraví,“ vysvětluje Tereza Kubicová, náměstkyně pro technologický rozvoj agentury CzechInvest. 

Zvýšení finančního příspěvku pro startupy, které díky propojení s projektem Technologická inkubace mohou dosáhnout na tak zvanou Inkubaci PLUS, je dalším krokem agentury CzechInvest pro podporu kosmického průmyslu s cílem dostat Česko mezi přední inovační země v této oblasti. CzechInvest je také součástí Czech Space Teamu, který mimo jiné každoročně pořádá festival kosmických aktivit Czech Space Week. Vloni také zahájil činnost Space Hub Technologické inkubace, který rovněž podporuje ekosystém kosmického odvětví v České republice. 

Inkubátor Evropské kosmické agentury ESA BIC Czech Republic poskytuje již osmým rokem podporu českým firmám, které vyvíjí či inovativním způsobem využívají kosmické technologie. Může jít o hardwarová i softwarová řešení pro aplikaci ve vesmíru, o nové využití existující kosmické technologie na Zemi nebo inovativní zpracování družicových dat. Za dobu svého působení v Česku podpořil ESA BIC již přes padesát startupů. Jejich produkty se uplatňují v oblastech tak rozmanitých, jako je zemědělství, městské plánování, letectví, rybolov nebo turismus. 

Své nápady mohou podnikatelé přihlásit do 22. března 2024. 

Prvním krokem k přihlášení do inkubace je individuální konzultace podnikatelského záměru, při které tým ESA BIC pomůže každému zájemci s přípravou přihlášky. Více informací o průběhu inkubace i odkaz k přihlášení na konzultaci je k dispozici na stránkách ESA BIC.

Rubriky