Stanoveno datum pro předání velení na ISS

Sdílet:


Bylo vybráno datum, kdy se kosmonaut ESA Thomas Pesquet stane velitelem Mezinárodní kosmické stanice. Další kosmonaut ESA Matthias Maurer se pak připravuje na to, aby se na palubě ISS k Pesquetovi přidal.

Thomas Pesquet, který v současnosti prochází svou druhou kosmickou misí Alpha, převezme velení ISS od stávajícího velitele, kterým je Akihiko Hoshide z japonské kosmické agentury JAXA (Japan Aerospace Exploration Agency). Stane se tak 4. října: čtyři týdny před tím, než dorazí Matthias Maurer v rámci své první mise „Cosmic Kiss“.

Bude to poprvé, co se francouzský kosmonaut stane velitelem Mezinárodní kosmické stanice a bude to poprvé, co bude mít velení stanice na starosti kosmonaut ESA v okamžiku, kdy budou na oběžné dráze dva zástupci Evropy.

 „Být zodpovědný za velení Mezinárodní kosmické stanice znamená zajištění toho, že každý člen posádky zná svoji roli a podílí se svými nejlepšími schopnostmi na jejím provozu, takže všichni jako celek můžeme podat ten nejlepší výkon,“ komentuje Frank De Winne. Ten byl svého času prvním velitelem ISS a nyní je vedoucím Evropského střediska kosmonautů (European Astronaut Centre, EAC) v německém Kolíně nad Rýnem.

„Mít dva kosmonauty ESA na kosmické stanici v jednu chvíli je něco speciálního. A aby jeden z těchto kosmonautů byl navíc na pozici velitele základny, představuje skutečný mezník v evropských kosmických letech,“ dodává.

Thomas Pesquet by se měl vrátit na Zemi v lodi Crew Dragon společnosti SpaceX v první polovině listopadu. Matthias Maurer bude žít a pracovat na ISS následujících šest měsíců, kdy bude provádět vědecký výzkum v kosmickém prostoru.

Spolupráce mezi kosmonauty byla oceněna v první polovině září v Berlíně, kde Matthias Maurer obdržel prestižní francouzsko-německou cenu Media Prize pro sebe a své kolegy ve vesmíru.

Generální ředitel ESA Josef Aschbacher doprovodil Matthiase Maurera při udílení ceny a popsal ji jako „poctu, která oceňuje probíhající závazek ESA ke společné komunikaci napříč 22 členskými státy ESA“.

Francouzsko-německá Media Prize je udělována komisí zástupců francouzských a německých médií osobnosti nebo organizaci, které prokazují mimořádné služby francouzsko-německému a evropskému sjednocení.

„Coby veřejně financovaná organizace ji chceme věnovat lidem v našich členských a přidružených státech, aby mohli sdílet to, co jejich kosmická agentura dělá v kosmickém prostoru pro přínos Zemi a budoucímu průzkumu,“ dodává Josef Aschbacher.

„Thomas Pesquet, Matthias Maurer a celý tým kosmonautů ESA je na světě dobře známý svým nadšením, kterým komunikuje své kosmické cesty, svou prací a svým zápalem pro vědu, techniku a průzkum.“

„Těším se na další fázi komunikace, když Thomas Pesquet převezme roli velitele a Matthias Maurer se vydá do vesmíru,“ doplňuje.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky