Sonda JUICE se přesunula do Velkého kosmického simulátoru

Sdílet:


Sonda JUICE (Jupiter Icy Moons Explorer) se v testovacím středisku ESA přesunula do Velkého kosmického simulátoru (LSS, Large Space Simulator). Zde podstoupí náročné testy fungování v kosmickém prostředí v širokém rozsahu teplot.

Od příjezdu do střediska ESA ESTEC (European Space Research and Technology Centre) v dubnu bylo na sondě provedeno mnoho úkonů. Mezi ně patřila instalace několikavrstvé izolace, zkouška vyklápění středněziskové antény a další aktivity.

Jakmile budou dveře LSS uzavřené, JUICE stráví několik týdnů vystavena cyklům extrémního zahřívání i ochlazování v podmínkách vakua. To má potvrdit, že je sonda nachystána na svoji dlouhou cestu Sluneční soustavou k Jupiteru. Musí být připravena na teploty dosahující 250 stupňů u Venuše, stejně jako mínus 180 v okolí planety Jupiter.

LSS je největší evropskou vakuovou komorou: má výšku 15 m a průměr 10 m.

Sonda JUICE zůstane v ESTECu do července, pak bude odeslána do Toulouse k závěrečnému kolu testů. Odtud ji čeká už jen cesta na evropský kosmodrom ve Francouzské Guayaně, kde bude v příštím roce vypuštěna raketou Ariane 5.

Jakmile sonda dorazí do systému planety Jupiter, začne detailní pozorování tohoto plynného obra a tří jeho měsíců, které mají kapalné oceány – jde o Ganymede, Callisto a Europu. Za tímto účelem je automat vybavený sadou pro dálkový průzkum, geofyzikální výzkum a přístrojů pro studium okolního prostředí. Mise bude zkoumat existenci obyvatelných světů kolem plynných oborů, neboť Jupiter je archetypem pro mnohé obří exoplanety, o nichž víme, že obíhají kolem dalších hvězd.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky