Sonda JUICE dorazila do technického střediska ESA

Sdílet:


Sonda JUICE (Jupiter Icy Moons Explorer) dorazila „domů“, tedy do technického střediska ESA v Nizozemsku, aby zde prošla extrémními zkouškami v největší evropské termální vakuové komoře. Ty ji připraví na cestu do vnějších oblastí Sluneční soustavy.

Sonda dorazila do zařízení ESA ESTEC (European Space Research and Technology Centre) z továrny společnosti Airbus Friedrichshafen v Německu koncem dubna. Nyní prochází procesem vybalování a přípravy na instalaci do zařízení LSS (Large Space Simulator), k čemuž by mělo dojít před koncem května. Zde pak stráví několik měsíců vystavena cyklům extrémního ohřívání a ochlazování, což ověří připravenost sondy pro dlouhou cestu k planetě Jupiter.

JUICE zůstane v ESTECu do července, poté bude odeslána do Toulouse k závěrečné sadě zkoušek. Odtud se pak vydá na evropský kosmodrom ve Francouzské Guayaně, kde ji v příštím roce vypustí raketa Ariane 5.

Jakmile dorazí do systému planety Jupiter, začne provádět detailní pozorování tohoto plynového obra a jeho tří velkých měsíců s oceány: Ganymede, Callisto a Europa. Za tímto účelem nese sadu přístrojů pro dálkový průzkum, geofyzikální výzkumy a studium svého okolí. Mise bude zkoumat prostředí obyvatelných světů kolem plynového obra, stejně jako samotný Jupiter. Ten je totiž považovaný za model celé řady exoplanet obíhajících jiné hvězdy.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky