Sonda ExoMars vyfotografovala rover Perseverance v místě přistání

Sdílet:


Sonda TGO (Trace Gas Orbiter), kterou společně připravila ESA a Roskosmos, zaregistrovala rover NASA Perseverance mise Mars 2020. Navíc našla na povrchu planety v kráteru Jezero i jeho padák, tepelný štít a sestupový stupeň.

Fotografie pořídila kamera CaSSIS na sondě dne 23. února. Jednotlivé prvky mise jsou patrné jako temné nebo naopak světlé pixely na snímcích.

Rover přistál na Marsu dne 18. února 2021. Poprvé byl identifikován na snímcích ze sondy NASA MRO (Mars Reconnaissance Orbiter).

Rover Perseverance bude zkoumat oblast kráteru Jezero na Marsu, o němž se vědci domnívají, že byl kdysi velkou vodní plochou. Rover zde bude pátrat po stopách minulého mikrobiálního života. Stejně tak bude sbírat a ukládat vzorky místních hornin pro následné mise, které je sesbírají a dopraví na Zemi v rámci společné výpravy ESA a NASA MSR (Mars Sample Return).

Sonda ExoMars TGO poskytla v době přistání Perseverance důležité služby přenosu dat, a to včetně předávání snímků a videosouborů pořízených kamerami roveru během sestupu k povrchu Marsu. Sonda bude i nadále využívána k přenosu dat mezi Zemí a Marsem pro povrchové mise NASA, stejně jako pro plánovanou výpravu ESA ExoMars. V jejím rámci má na povrchu Marsu přistát v roce 2024 evropský rover Rosalind Franklinová a ruská povrchová výzkumná plošina Kazačok. Souběžně ovšem TGO pokračuje ve vlastní vědecké misi, kdy se zaměřuje na analýzu atmosféry planety s důrazem na pátrání po plynech, které by mohly být spojené s aktivními geologickými nebo biologickými procesy.

V případě zájmu o další informace neváhejte kontaktovat ESA Media Relations: media@esa.int

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky