Softwarově definovaná družice vstoupila do komerčního provozu

Sdílet:


První evropská komerční družice se schopností úplné přeprogramovatelnosti i při pobytu v kosmickém prostoru je nyní v komerčním využití.

Družicový operátor Eutelsat už prodal šest z jejích osmi paprsků využívaných pro datovou a mobilní komunikaci. Zakoupily je různé organizace: od vládních po komerční. Předpokládá se, že celá kapacita družice bude vyprodána v následujících měsících.

Satelit pojmenovaný Eutelsat Quantum byl vynesený na oběžnou dráhu 30. července 2021 raketou Ariane 5 z evropského kosmodromu ve Francouzské Guayaně.

Družice nabízí bezprecedentní rekonfigurační kapacitu mise. Její paprsky mohou měnit pokrytí a být přesměrovány tak, aby poskytovaly informace lidem v pohybujících se letounech, automobilech nebo dalších dopravních prostředcích. A to v téměř reálném čase.

Eutelsat Quantum je společný podnik realizovaný jako Partnerský projekt ESA mezi Eutelsatem a výrobcem družice Airbus za významné podpory UKSA (United Kingdom Space Agency). Špičkové technologie na družici byly vyvinuté a vyrobené ve Velké Británii a Španělsku. Krom toho se na projektu podílely další firmy se sídlem v Kanadě, Itálii, Norsku a Nizozemsku.

Ředitelka telekomunikací a integrovaných aplikací v ESA Elodie Viaová k tomu uvádí: „Partnerské projekty ESA pomáhají sdružovat průmysl kolem velkých programů, což má jasně definovatelný ekonomický dopad. Komerční využití této družice představuje důležitý mezník pro úspěšný program Partnerských projektů ESA, který vytváří pracovní místa a prosperitu napříč členskými státy ESA.“

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky