Softwarově definovaná družice OneSat je připravena na výrobu

Sdílet:


Nejnovější typ telekomunikační družice, která může reagovat přímo z vesmíru na proměňující se požadavky na Zemi, má nyní před instalací svých elektronických prvků.

Vysoce flexibilní družice nastavuje nové paradigma pro geostacionární telekomunikační satelity. Využívá totiž standardních komerčních komponent v běžném hardware, přičemž pro jednotlivé mise používá jen softwarovou konfiguraci.

Návrh pojmenovaný OneSat byl vytvořený a vyvinutý v rámci partnerského projektu ESA Novacom s výrobcem Airbus. Ten dosud prodal sedm různých družic vycházejících z platformy OneSats různým komerčním zákazníkům. Satelity budou využité k revoluční změně konektivity pro cestující na palubách letadel, stejně jako pomohou překlenout digitální propast, za kterou se nacházejí komunity v odlehlých oblastech.

OneSat je navržený tak, aby splňoval nejvyšší standardy dostupnosti a výkonu, zároveň aby snížil náklady na vlastní vybavení a náročnost montáže. Dosažená podoba elektronických systémů družice ukazuje, že těchto zdánlivě protichůdných cílů lze společně dosáhnout.

Avionika OneSat závisí na dvou komplexních elektronických jednotkách: na příkazové a datové řídicí jednotce a na regulátoru dodávky energie.

Příkazová a datová řídicí jednotka, která je navržena a vyrobena společností Airbus v Elancourt (Francie), monitoruje a řídí vše na družici a neustále zpracovává data tak, aby mohla fungovat samostatně a bezpečně.

Regulátor dodávky energie, který vyvinula a vyrobila firma Airbus Crisa v Tres Cantos (Španělsko), poskytuje elektrickou energii nezbytnou pro plnou funkci veškerého vybavení. Dělá to jak za plného denního světla, tak během zatmění, kdy je nutné využívat palubní akumulátory. Řídí dostupnost elektrické energie přepínáním mezi slunečními panely a akumulátory a zajišťuje konstantní dodávku v každé chvíli: když družice jede na plný výkon, stejně jako když funguje na zlomek své kapacity.

Tyto dvě kritické jednotky přitom musí pracovat v prostředí nepříliš přátelském pro elektroniku: s vysokou úrovní radiace a extrémními teplotními výkyvy.

Aby bylo možné udržet náklady nízké a dodací lhůty krátké, jsou obě tyto jednotky vyrobené z pečlivě vybraných běžně dostupných dílů. Tedy nikoliv ze speciálních proti radiaci odolných komponent, které jsou jinak vyráběné pro kosmické prostředí.

Což znamená, že družice OneSat budou schopné využívat pokročilé technologie, jako jsou GaN tranzistory v regulátoru dodávky energie. Ty mají větší výkon a nižší tepelné emise ve srovnání s klasickými kosmickými součástkami.

Obě jednotky prošly počátkem roku 2021 kritickou revizí návrhu; nyní tak mohla začít výroba letových exemplářů.

Prostřednictvím partnerského projektu OneSat pomáhá ESA společnosti Airbus a jejím evropským partnerům formovat budoucnost geostacionárních družic. Děje se tak ve spolupráci s francouzskou kosmickou agenturou CNES (Centre national d’études spatiales), španělským Střediskem pro vývoj průmyslových technologií (CDTI, Centre for the Development of Industrial Technology) a britskou kosmickou agenturou (UKSA, UK Space Agency).

Partnerské projekty ESA snižují riziko, které nese evropský a kanadský kosmický průmyslu při vývoji přelomových vesmírných projektů.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky