Sledujte živě: tisková konference s Matthiasem Maurerem po návratu na Zemi

Sdílet:


Kosmonaut ESA Matthias Maurer je zpět v Evropě po 177 dnech strávených ve vesmíru. První tisková konference po misi Cosmic Kiss začíná 11. května v 11.45 h středoevropského času a sledovat ji lze živě na ESA Web TV.

Matthias Maurer se vydal na Mezinárodní kosmickou stanici 11. listopadu 2021 v kosmické lodi Crew Dragon Endurance coby člen posádky Crew-3. Po příletu na ISS začala mise Cosmic Kiss; jeho první kosmická výprava.

Přímo na oběžné dráze Matthias Maurer realizoval přes 35 evropských a nespočet mezinárodních experimentů. Pokrývaly přitom všechny oblasti vědy a inovací, neboť vědci považují unikátní mikrogravitační prostředí kosmické stanice za výjimečné prostředí pro studium různých fenoménů a technologií.

Matthias Maurer se vrátit zpět na Zemi společně s kolegy z mise Crew-3 – astronauty NASA Rajou Charim, Thomasem Marshburnem a Kaylou Barronovou – minulý týden. Přistáli do Mexického zálivu u pobřeží Tampy 6. května v 6.43 h středoevropského času.

Po vstupní lékařské prohlídce na záchranném plavidle byl vrtulníkem dopravený na pobřeží. Zde už na něj čekalo letadlo, které jej dopravilo do Kolína nad Rýnem.

Matthias Maurer dorazil do Evropy v časných ranních hodinách 7. května: ve vojenské části letiště Kolín-Bonn jej přivítala rodina, přátelé, kolegové, zástupci médií a speciální hosté. Následující týdny ho čekají debrífingy, bude pokračovat v poskytování vzorků pro vědecké studie a znovu si zvykat na pozemskou gravitaci v Evropském středisku astronautů (European Astronaut Centre, EAC) a v zařízení Envihab německé organizace DLR.

Pro další informace o Matthiasi Maurerovi jeho misi Cosmic Kiss navštivte dedikovanou stránku ESA.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky