Sledujte živě: společné vystoupení astronautů ESA Samanthy Cristoforettiové a Matthiase Maurera na oběžné dráze

Sdílet:


Co může být lepšího, než když má ESA astronauta na Mezinárodní kosmické stanici? Přece když tam má dva! A oba si budou povídat s generálním ředitelem ESA Josefem Aschbacherem, vedoucím německé DLR Waltherem Pelzerem a vedoucím Italské kosmické agentury ASI Giorgiem Saccocciuou.

Nalaďte si dnes v 15.15 h středoevropského času ESA Web TV, kde se bude v přímém přenosu vysílat dvacetiminutový pořad mezi astronauty ESA Samanthou Cristoforettiovou a Matthiasem Maurerem na ISS a řediteli kosmických agentur na Zemi.

Matthias Maurer žije a pracuje na ISS od svého příletu v posádce Crew-3 dne 12. listopadu 2021 v rámci své první kosmické mise Cosmic Kiss.

Samantha Cristoforettiová dorazila v kosmické lodi Crew Dragon Freedom ve čtvrtek 28. dubna jakožto člena posádky Crew-4. Pro ni jde už o druhou cestu do vesmíru, tentokráte pojmenovanou Minerva.

Je to poprvé od roku 2011, co má ESA dva astronauty na kosmické stanici ve stejnou chvíli. Tehdy se na oběžné dráze potkali Paolo Nespoli a Roberto Vittori. Výměna posádek nabízí příležitost pro Samanthu Cristoforettiovou a Matthiase Maurera, aby strávili nějaký čas společně a sdíleli znalosti plus zkušenosti před tím, než se Matthias Maurer vrátí zpět na Zemi s kolegy z NASA (astronauti Raja Chari, Thomas Marshburn a Kayla Barronová).

Návrat posádky Crew-3 v kosmické lodi Crew Dragon Endurance se očekává po šesti měsících strávených na oběžné dráze koncem tohoto týdne. Kosmická loď přistane u pobřeží Floridy. Odtud bude posádka vyzvednuta a dopravena na pobřeží. Zde ji zkontrolují lékaři a Matthias Maurer se vydá zpět do Evropského střediska astronautů v Kolíně nad Rýnem.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky