Sledujte živě: první tisková konference oddílu astronautů ESA 2022

Sdílet:


Oddíl astronautů ESA 2022 je připravený na svoji první tiskovou konferenci. Sledovat ji půjde živě ve středu 3. května ve 12.30 h středoevropského času na ESA Web TV.

Tisková konference proběhne v Evropském středisku astronautů (European Astronaut Centre, EAC) v Kolíně nad Rýnem.

Kandidáti na astronauty ESA Sophie Adenotová, Pablo Álvarez Fernández, Rosemary Cooganová, Raphaël Liégeois a Marco Sieber zahájili výcvik v EAC minulý měsíc. Zde budou postupně připraveni dle nejvyšších standardů požadovaných partnery projektu Mezinárodní kosmické stanice.

Tisková konference bude první příležitostí pro média setkat se s novými kandidáty na astronauty, kteří byli v listopadu 2022 vybráni z tisíců zájemců. Během tiskové konference se podělí o své první dojmy a budou odpovídat na dotazy médií.

Kandidáti na astronauty zahájili základní výcvik v EAC 3. dubna 2023, aby se připravili na budoucí mise na Mezinárodní kosmickou stanici a k dalším cílům. Dostane se jim přípravy v různých oblastech: od seznámení se systémy kosmické lodi přes techniku výstupů do otevřeného prostoru ve skafandrech, letové inženýrství a robotiku až po systémy zajištění životních podmínek. Stejně tak projdou výcvikem přežití v extrémních podmínkách a lékařskou průpravou. Až poté na jaře příštího roku získají certifikaci astronautů ESA. Po jejím obdržení budou moci přejít do dalších fází přednominační přípravy a výcviku zaměřeného na konkrétní misi.

Program tiskové konference

12:30 h – Začátek tiskové konference

12:30 až 12:35 h – Seznámení se základním výcvikem, Frank De Winne

12:35 až 12:45 h – Prohlášení generálního ředitele ESA Josefa Aschbachera

12:45 až 12:50 h        – Prohlášení ředitele ESA pro pilotované lety a robotický průzkum Davida Parkera

12:50 až 13:20 h – První dojmy kandidátů na astronauty, po nich bude následovat blok otázek a odpovědí.

13:20 až 13:30 h – Skupinové foto.

13:30 h – Konec přímého přenosu.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky