Sledujte živě: lunární start Artemis I

Sdílet:


Odpočítávání k prvnímu startu kosmické lodi určené pro lety s posádkou k Měsíci po více než půlstoletí začíná. Evropský servisní modul (ESM, European Service Module) dodaný ESA bude lodi Orion dodávat energii při cestě k naší přirozené družici a zpět.

Sledujte start nejsilnější kdy postavené rakety 29. srpna z Kennedyho kosmického střediska NASA na Floridě (USA). Pozemní týmy mají dvouhodinové okno počínající 14:33 h středoevropského času, aby provedly start. Startovací okno je příhodné období, kdy se orbity naší planety a Měsíci srovnají do příhodné pozice pro uskutečnění mise Artemis I.

Pokud by ke startu nedošlo 29. srpna, jsou k dispozici ještě dvě další data. Lunární mise Artemis I může odstartovat ještě 2. září nebo 5. září.

Odpočítávání ke startu zahrnuje i natankování enormního množství paliva do rakety NASA SLS (Space Launch Systém). Tankování začne osm hodin před startem, přičemž letový ředitel vydá 15 minut před vzletem o finální „go“.

Sledujte živé vysílání na ESA Web TV, které startuje ve 12:30 h středoevropského času.

Cesta bude představovat test před pilotovanými lety k Měsíci jak pro kosmickou loď Orion, tak pro raketu SLS. Tentokrát nebude na palubě žádná posádka a kosmická loď bude řízena týmy ze Země. V rámci mise Artemis II se pak kvarteto astronautů vydá na cestu k Měsíci, kdy provede průlet kolem naší přirozené družice.

Evropský servisní modul poskytne astronautům všechny základní zdroje, jako je voda, kyslík, dusík, řízení teploty, energie a pohon. Podobně jako lokomotiva táhne jednotlivé vagóny vlaku, kterému zároveň dodává energii, tak i ESM dopraví loď Orion do její cílové destinace a zpět.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky