Sledujte živě: astronaut Matthias Maurer se vrací na Zemi

Sdílet:


Po téměř šesti měsících na palubě Mezinárodní kosmické stanice se astronaut ESA Matthias Maurer vrací domů. Sledujte celou akci – od oddělení od stanice až po přistání do oceánu – živě na ESA Web TV.

Průlez do lodi Crew Dragon Endurance bude uzavřený kolem 5:20 h středoevropského času ve čtvrtek 5. května, přičemž odpojení je plánováno na 7:05 h středoevropského času. V tomto okamžiku se Matthias Maurer a jeho kolegové z posádky Crew-3 (astronauti NASA Raja Chari, Thomas Marshburn a Kayla Barronová) rozloučí s kolegy na ISS začnou svoji cestu domů.

Kosmická loď Endurance s kvartetem astronautů na palubě by měla dosednout u pobřeží Floridy v přibližně 6:43 h středoevropského času v pátek 6. května. Matthias Maurer se pak letecky vydá do Evropského střediska astronautů EAC (European Astronaut Centre) v německém Kolíně nad Rýnem, kde je očekáván v pátek kolem 22:30 h středoevropského času.

Matthias Maurer a jeho kolegové z posádky Crew-3 – astronauti NASA Raja Chari, Thomas Marshburn a Kayla Barronová – se na kosmickou stanici vydali z Kennedyho kosmického střediska na Floridě dne 11. listopadu 2021.

Název mise ESA Matthiase Maurera, která oficiálně začala příletem posádky Crew-3, je Cosmic Kiss. Jde o první kosmickou misi Matthiase Maurera, který pro ni zvolil jak název, tak návrh emblému coby svoji deklaraci lásky k vesmíru.

Matthias Maurer a jeho kolegové nedávno přivítali na Mezinárodní kosmické stanici novou směnu Crew-4. Jejími členy je astronautka ESA Samantha Cristoforettiová, dále pak astronauti NASA Kjell Lindgren, Bob Hines a Jessica Watkinsová. Po příletu nové směny měla ESA poprvé od roku 2011, kdy se na ISS potkali Paolo Nespoli a Roberto Vittori, na stanici dvojici astronautů.

Ve dnech bezprostředně před odletem ze stanice uvedl Matthias Maurer, že nejvíce času mu nyní zabírá „balení a příprava na návrat na naši překrásnou planetu Zemi“.

„Děkuji každému na světě za neskutečnou podporu této mise,“ dodává. „Jsem velmi šťastný, že jsem se zde mohl potkat se Samanthou (Cristoforettiovou) a že evropská přítomnost v kosmickém prostoru bude pokračovat. Jsem přesvědčen, že bude pokračovat v mimořádné práci, která byla připravena našimi vědci na zemi.“

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Rubriky